Small World – czy pomieszczą się tu wszyscy?

Jeśli uwielbiacie przeróżne fantastyczne stworzenia i fascynuje Was wyimaginowany świat w którym mogą one istnieć, to gra Small World będzie wspaniale wypełniać Wasz wolny czas! Jej zasady są dziecinnie proste, zrozumie je każdy w maksymalnie 15 minut. Doskonale sprawdzi się zarówno do gry w parze, rodzinie z dziećmi czy na spotkaniu ze znajomymi. Jest to gra przeznaczona już od dwóch do pięciu graczy, w sugerowanym wieku od 8 lat. Przeciętny czas rozgrywki wynosi od 1- 1,5h, także nie ma ryzyka, iż szybko nam się znudzi, zawsze można rozlosować żetony na nowo.

Jakie są ogólne zasady gry?

Small World to gra nieposiadająca pionków. Jej plansza jest podzielona na terytoria pól, lasów, gór i mórz, które zdobywa się przy pomocy żetonów swojej rasy. Tym samym: wcielając się w jedną z czternastu istot, jak na przykład: amazonki, krasnoludy, elfy czy czarodzieje walczymy o to, aby zdobyć jak najwięcej terytorium dla siebie. A przy okazji wymazujemy inne plemiona przeciwników z powierzchni ziemi i pozbywamy się konkurencji. Tak jak i w naszej ludzkiej historii, tak i te fantastyczne cywilizacje tracą w pewnym momencie swoje moce i dynamikę rozwoju i dopada je niestety upadek. Kluczem do sukcesu w tej grze jest odpowiedni wybór rasy i jednej z pośród 20 specjalnych mocy, a także umiejętność przewidywania i wycofania swojego plemienia w odpowiednim momencie, a tym samym wybór nowej cywilizacji. Zarówno rasy jak i ich zdolności są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu mamy mnóstwo wariantów do prowadzenia, takich jak na przykład żeglujące ghule czy bagienni czarodzieje.

Szczegółowe zasady?

Spośród wszystkich ras i specjalnych umiejętności, odsłaniane jest pierwszych sześć, z których po kolei można dokonać wyboru swojej bieżącej cywilizacji. Grę rozpoczyna osoba o najbardziej spiczastych uszach! 🙂 Na planszy rozstawiane są dodatkowe góry i żetony symbolizujące prymitywne, zapomniane  plemiona, które zwiększają obronność danego regionu o jeden punkt. Aby móc zająć wybrane pole, potrzebujemy zawsze minimum dwóch żetonów naszych istot plus dodatkowych  żetonów na każdą dodatkową fortecę czy armię wroga. Pola zajmuje się od zewnątrz planszy i zawsze sąsiadujące ze sobą. Jeśli brakuje nam żetonów do podbicia wybranego przez nas regionu, zawsze możemy skorzystać z rzutu kością, który może nam pomóc w jego zdobyciu.

Co znajduje się w opakowaniu Small World?

Producent tej gry planszowej zadbał o przepiękne ilustracje oddające bajeczny klimat istot fantasy. Tym samym znajdziemy tu 14 ras i 20 żetonów specjalnych mocy, co w sumie daje nam 280 możliwości tworzenia naszych własnych cywilizacji i prowadzenia ich dziejów tak jak chcemy. Każda rasa ma inną liczebność armii, co także wpływa na dynamikę rozgrywki.  Poza tym producent gier planszowych, wyposażył nas w dwie, dwustronne plansze- dostosowane do ilości grających graczy. Dodatkowo 18 zapomnianych plemion oraz 35 żetonów specjalnych umiejętności, takich jak fortece, leża czy magiczne smoki. Zwycięstwo odlicza się poprzez 109 pieniążków. A szczęścia i elementu losowości może nam dodać kostka posiłków. Producent tej gry planszowej, wyposażył nas również w 1 puste pole rasy i umiejętności- oznacza to, iż możemy pobudzić naszą wyobraźnię i wymyślić jakąś swoją cywilizację i cudowną zdolność, która ułatwi nam wygranie gry. W razie gdybyśmy mieli więcej pomysłów w zanadrzu na swój własny Small World, zawsze można zgłosić się do producenta elementów gier planszowych, takich jak karty, żetony czy plansze, aby móc stworzyć swoją własną, niepowtarzalną wersję tej cudownej, bajkowej gry.