Poznaj świat win – część 3 – vinho verde

Lato w pełni, dlatego pozostając w tym wakacyjnym klimacie, postanowiliśmy zrobić przerwę od win czerwonych, aby poznać lekkie, orzeźwiające i chłodzące vinho verde. Jest ono wszechstronne i niedrogie. Doskonale sprawdzi się kiedy atmosfera na dworze stanie się upalna. Spragnieni szczegółów? Zapraszamy do krótkiej charakterystyki.

Wiadomości ogólne

Vinho verde pochodzi z portugalskiej prowincji Minho w północno- zachodnim zakątku tego kraju. Jest tam nieco chłodniej,  częściej pojawiają się opady, stąd też jest bardziej zielono. Dlatego wina te mają dużo kwasu. Nazwa oznacza po portugalsku dosłownie “wino zielone” i odnosi się do młodości i świeżości wina, choć niektórzy twierdzą, że do charakteru regionu z którego pochodzi. Vinho verde produkowane jest z gron zbieranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, by uniknąć kaprysów pogody. Co ciekawe nazwa w ogóle nie odnosi się do koloru wina, gdyż vinho verde może być nawet czerwone, różowe czy białe.  Większość tych win w momencie ich picia ma od 9 do 18 miesięcy, choć są również i szczepy winne, które spokojnie mogą poczekać parę lat na ten cel. Obszar jego produkcji ogranicza się do 21 000 ha i stanowi około 15% powierzchni winnic portugalskich. Winnice są wyjątkowo rozdrobnione, gdyż ogromna większość uprawiających, poświęca na krzewy winne mniej niż jeden hektar.

Tylko winnice w gminach: Caminha, Gondomar, Lousada, Maia, Matosinhos, Paredes de Coura, Porto, Valença, Valongo i Vila Nova de Cerveira mają prawo do korzystania jedynie z oznaczenia Vinho verde DOC. Pozostałe winnice muszą podawać zawsze obszar z którego pochodzi wino.

Jak smakuje vinho verde?

Jest ono lekkie, delikatnie musujące, co nadaje mu bardzo orzeźwiający charakter. Przeważnie zawiera od 9 do 11% alkoholu. Można przebierać w wersjach bez lub z bąbelkami, delikatnie musującymi, lekko szczypiącymi w język, z nieznaczną słodyczą w tle lub bardzo wytrawnymi. Winiarze często nasycają wino dwutlenkiem węgla, ponieważ wiedzą, że jest ono kojarzone z lekkimi bąbelkami. Z tego powodu wino stało się szeroko znane jako rodzaj gazowanego napoju dla pełnoletnich. Vinho verde pozbawione musującego efektu, charakteryzuje się szczególną kwasowością i mineralnością. Jak widać, ma ono sporo odmian i potrafi nam wiele zaoferować. Aczkolwiek nie jest to raczej wino przeznaczone do eleganckiego opakowania na alkohol czy karton na wino. Raczej zaprasza nas do wspólnego piknikowania czy picia na balkonie, ogrodzie. Wino to kosztuje tyle co nic, w Portugalii ceny za butelkę zaczynają się nawet poniżej 2 euro!. Smakuje najczęściej cytrusami, kwiatami i zielonym jabłkiem. Należy je podawać zawsze mocno schłodzone.

vinho verde to najczęściej mieszanka lokalnych szczepów. Należące do czołówki szczepy to: Alvarinho- bardzo mineralne, Arinto- o smaku kwaśnego jabłka, Loureiro jak galaretka cytrynowa, Avesso i Trajadura.

Z czym najlepiej je podać?

Wino kojarzone z latem i chłodzącym efektem doskonale komponuje się nam naturalnie z egzotycznymi owocami jak arbuzy czy lekkimi sałatkami, składającymi się z sezonowych warzyw. Nic także dziwnego, iż pragniemy często wypić  vinho verde tylko z kostkami lodu jako aperitif, gdyż nic tak dobre nie orzeźwi. Portugalczycy łączą je najczęściej ze świeżymi, młodymi serami, zwłaszcza kozimi, gdyż w regionie Minho hoduje się właśnie kozy. Delikatne twarożki, rolady, sery słone podkreślają wysoką kwasowość zielonego wina. Powstające ze starszych odmian winorośli wina, pasują także do intensywnych serów krowich. Wina ze szczepów alvarinho czy loureiro warto także podać w towarzystwie ryb – typowych dla Portugalii- sardynek lub dorsza.