FEFCO – federacja producentów opakowań

FEFCO oznacza Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondulé, czyli Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej. Dzięki tej organizacji i opracowanemu przez nich katalogowi wzorców opakowań, proces projektowania nowych opakowań jest bardzo usprawniony, a porozumienie pomiędzy klientem a firmą produkującą kartony jest osiągane znacznie szybciej i mniejszym kosztem. Czym zatem jest katalog FEFCO, oraz czy można go nazwać encyklopedią opakowań kartonowych?

Czym jest katalog FEFCO?

FEFCO to skrót od Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej w języku francuskim. Organizacja ta została utworzona we Włoszech, a obecnie siedzibę ma w Brukseli. Federacja ta zrzesza w swoich szeregach producentów opakowań z tektury falistej a także tworzy ogólnoświatowe standardy dotyczące projektowania opakowań. Jako że produkcja opakowań kartonowych nie jest aż tak łatwa jakby się mogło wydawać, FEFCO utworzyło pakiet standardów. Utworzony przez nich katalog to specjalne opracowanie zawierające wszystkie potrzebne informacje, podane w sposób prosty i zrozumiały. W katalogu nie ma miejsca na skomplikowane opisy konstrukcyjne, dlatego wszystko jest wytłumaczone za pomocą prostych symboli o jednakowym rozpoznaniu na całym świecie.

Zalety katalogu FEFCO

Podstawową zaletą katalogu FEFCO jest jego łatwość w odczycie. Niezależnie od kraju w jakim jesteśmy i naszego języka, jesteśmy w stanie z niego korzystać. Wykorzystanie ujednoliconej nomenklatury związanej z wytwarzaniem opakowań kartonowych pozwala na zminimalizowanie ryzyka błędu a także gwarantują uzyskanie odpowiedniego efektu końcowego.

Co warto wiedzieć?

Katalog FEFCO został stworzony według kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich, jest prezentacja wykrojów opakowań od strony wewnętrznej. Oznacza to, że producent opakowań zawsze mówi o wymiarach wewnętrznych opakowania. Wszelkie wymiary są podawane w milimetrach, natomiast wymiary opakowań są zawsze podawane w następującej kolejności: długość (oznaczona jako L), szerokość (oznaczona jako B) oraz wysokość ( oznaczona jako H). Długość opakowania oznacza dłuższy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania, natomiast szerokość to krótszy z tych wymiarów.

Pudła teleskopowe posiadają dodatkowo wysokość oznaczana, oznaczana jako h. W wypadku pudeł z nachodzącymi na siebie klapami, występuje także wymiar określany jako długość nachodzenia, oznaczany jako o. Należy pamiętać, że czwarty wymiar zawsze musi być podany po ukośniku. Warto także pamiętać, że dla niektórych rodzajów pudeł istnieją ich wersje pochodne, dla których nie ma potrzeby tworzenia nowych standardów. W takich przypadkach, podstawowy numer standardu jest poszerzany za pomocą myślnika, co oznacza odpowiednie rozszerzenie. Dodatkowo pudła mają także jedną z następujących cech: M – składane manualnie, A – składanie automatycznie, M/A – składanie manualnie lub automatycznie, M+A – składane automatycznie i manualnie. Każdy producent opakowań powinien dostosowywać się do katalogu FEFCO, dzięki czemu ułatwi pracę sobie oraz ułatwi kontakt z klientem.

Klasyfikacja opakowań kartonowych

Aby katalog był przejrzysty, wszelkie opakowania kartonowe zostały odpowiednio poklasyfikowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej i szybciej da się ocenić daną sytuację. Oto lista grup opakowań:

  • rolki i arkusze stosowane w handlu,
  • wyposażenie wewnętrzne, takie jak wkładki wypełniające, kratownice czy przekładki,
  • pudełka klejone jednoczęściowe, czyli opakowania złożone z jednej części gotowe do użycia po prostym rozłożeniu,
  • pudła klapowe, czyli opakowania złożone z jednej części gdzie brzeg jest klejony lub szyty, oraz posiadają górne i dolne klapy,
  • pudła teleskopowe, posiadające więcej niż jedną część, posiadają wieko i spód zachodzące na siebie teleskopowo,
  • pudła trwale łączone składające się z dwóch oddzielnych części końcowych, które wymagają sklejenia lub zszycia,
  • pudła wsuwane, złożone z kilku części, które można wsuwać jedno w drugie,
  • pudła składane i tace, zazwyczaj są jednego formatu, mogą się w nich pojawić okienka czy uchwyty.