Catan – zasady gry Osadnicy z Catanu

W tym artykule chcieliśmy zaproponować Wam grę – popularną na całym świecie, która została laureatem nagrody Gra Roku 2005 i wciąż zdobywa liczne wyróżnienia. Ma proste, intuicyjne zasady, które pozostawiają szerokie pole do popisu w kwestii taktyki. Świetne wykonanie elementów i miodność rozgrywki to jej największe zalety. Producent gier planszowych Rebel zaplanował tak planszę, że posiada ona prawie nieskończoną ilość możliwych rozkładów. Aby zagłębić się w jej świat potrzeba zaledwie od 3 – 4 graczy i 45- 60 minut czasu.  Zainteresowani szczegółami?

Ogólne zasady Osadnicy z Catanu

Gracze stają się osadnikami na nowo odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi swojej kolonii i ma zadanie rozbudowanie jej poprzez stawianie nowych dróg i miast. Pierwszy z graczy, który uzbiera dziesięć punktów za swoją kolonię i ze specjalnych kart- wygrywa.

Przebieg gry Catan w skrócie

Podczas kolejki, gracze po kolei mogą wykonać następujące ruchy:

  • rzut dwoma kostkami, ustalającymi, które pola przynoszą zysk
  • handel wymienny z innymi graczami
  • rozbudowa kolonii i/lub wybór kupna karty rozwoju

Jak to zrobić? Jak wygrać rozgrywkę w Osadników z Catanu?

W każdej turze, po rzucie kostką okazuje się, które numery pól dają dobra naturalne, takie jak zboże, kamienie, drewno i cegła. Potrzebne są one do rozbudowy kolonii, poprzez stawianie nowych dróg, osad i miast. Ale uwaga- kiedy któryś z graczy wyrzuci kostkami równowartość siedmiu kropek, wówczas budzi się złodziej. Jest to jedyny pionek do tej gry planszowej. Wówczas nikt nie otrzymuje dóbr, a gracze posiadający więcej niż 7 kart zasobów, muszą oddać ich połowę. Następnie gracz, którego była kolej, stawia Złodzieja na jednym z pól, które od tej pory nie będzie przynosić zysków. Wybiera on także jedną z zakrytych kart graczy, którzy mają tam osadę. Dlatego, należy rozważnie planować każdy swój ruch, zwłaszcza pierwszy, aby zapewnić sobie zrównoważony dopływ dóbr. Oczywiście nie zawsze można mieć je wszystkie na raz, dlatego jeśli mamy nadmiar części z nich, należy prowadzić handel wymienny z innymi graczami, w celu pozyskania zasobów, których nam brakuje.

Punktacja w Osadnikach z Catanu

  1. Każda wybudowana osada to 1 punkt zwycięstwa.
  2. Każde miasto to 1 punkt zwycięstwa.
  3. Niektóre karty rozwoju posiadają po 1 punkcie zwycięstwa.
  4. Ten z graczy, który jako pierwszy odkryje przed sobą 3 karty Rycerza otrzymuje kartę: “Najwyższa władza rycerska”, która jest warta 2 punkty zwycięstwa. Natomiast gdy tylko inny z graczy wyłoży przed sobą więcej kart Rycerza , to zarówno karta, jak i związane z nią punkty zwycięstwa przychodzą natychmiast na nowego właściciela.
  5. Gdy tylko jeden z graczy wybuduje ciąg składający się z co najmniej pięciu pojedynczych, połączonych ze sobą dróg, otrzymuje kartę “Najdłuższa droga handlowa z  2 punktami zwycięstwa. Gdy innemu z graczy uda się wybudować dłuższą drogę niż poprzedniemu, karta natychmiast zostaje mu przekazana, a wraz z nią- punkty zwycięstwa.

Catan – nieskończone możliwości

Już sama gra, której plansza składa się z 19 sześciennych kart pól z zasobami, zapewnia ogromną ilość możliwych rozgrywek. A dodatkowo producent gier planszowych, co jakiś czas wypuszcza dodatki do gry, takie jak: żeglarze, miasta i rycerze czy kupcy i barbarzyńcy, które wprowadzają nowe scenariusze.