Monopoly. Zasady, rozgrywka, zwycięstwo

Każdy z nas słyszał o kultowej grze Monopoly. Zarówno dzieci jak i dorośli. Dla niektórych jest to wspomnienie dzieciństwa, a dla młodszych – gra rodziców lub dziadków znaleziona w szafie. Monopoly to klasyczna gra łącząca pokolenia – tak szybko jak dzieci nauczą się dodawać mogą rozpocząć zabawę!

Czym jest Monopoly?

To gra ucząca i rozwijająca umiejętności taktyczne oraz zdolności zarządzania swoimi zasobami. Została wydana po raz pierwszy w 1935 roku, a to zaowocowało wydaniem wielu różnych plansz. Od jubileuszowych edycji po lokalne. Pojawiają się m.in. plansze Disneya, wersja Świat (gdzie pojawiła się polska Gdynia:) czy plansze z wszelakich seriali takich jak Przyjaciele czy Gra o tron. W związku z tym, dla wszystkich chcących sobie przypomnieć zasady gry w Monopoly oraz dla tych, którzy ich jeszcze nie znają, chcieliśmy je pokrótce omówić. Tak, aby wróciły wspomnienia z dzieciństwa oraz tak, aby zachęcić jeszcze tych, którzy nigdy nie grali w Monopoly.

Ogólne zasady gry w Monopoly

W dużym skrócie zasady są proste – gra Monopoly polega na zakupie i dalszym handlu nieruchomościami. Gracze poruszają się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, o wyrzuconą dwoma kośćmi ilość oczek. A następnie, poprzez swoją odpowiednią działalność finansową i obrót dobrami, starają się doprowadzić swoich rywali do bankructwa. W grze występuje także bank, który wypłaca zawodnikom pensję po każdym przejściu przez pole “start” oraz może udzielać im kredytu.

Szczegółowe zasady gry Monopoly

Poruszanie się po planszy, zakupy obiektów

W przypadku wyrzucenia na obu kostkach takiej samej cyfry, gracz zyskuje dodatkowy ruch. Natomiast jeśli wyrzuci dublet trzy razy pod rząd, zostaje przeniesiony natychmiast do więzienia. Gdy natomiast stanie na niewykupionym polu, ma możliwość zakupić ulice, dworce czy inne obiekty lub wystawić je na aukcję. Wówczas każdy z graczy może zakupić daną nieruchomość- o ile wygra licytację. Jeśli dane pole jest już zajęte, należy zapłacić jego właścicielowi czynsz, którego wysokość jest zależna od położenia oraz zabudowy domów lub hoteli na nieruchomości.

Karty specjalne

Istnieją także pola specjalne: “Szansa” oraz “Kasa społeczna”, gdzie pobiera się karty z dodatkowymi czynnościami, informacjami, dodatkowymi opłatami.

Dodatkowe opłaty

Plansze do gry posiada także dwa pola związane z opłatami podatkowymi. Gracz, który stanie na tym polu musi zapłacić na rzecz banku kwotę 100 lub 200 zł. Jeżeli go na to nie stać- staje się bankrutem, jego nieruchomości przejmuje bank, a on kończy grę.

Zabudowa nieruchomości:

Zawodnik posiadający wszystkie ulice danego koloru, czyli wszystkie ulice z jednego miasta może od rywali pobierać podwójny czynsz a także rozpocząć budowę domów i hoteli. Liczba domków na ulicy nie może być większa niż 1 domek w porównaniu z pozostałymi ulicami danego koloru. Domki można kupować w każdym momencie, w trakcie swojej kolejki. Kiedy gracz posiada cztery domki na jednej ulicy, może kupić hotel dopłacając wartość za jeden domek i zamieniając wszystkie domki na jeden hotel. Dzięki temu będzie mógł pobierać najwyższy możliwy czynsz na danym polu (stawki czynszu podane są na karcie nieruchomości).

Więzienie

Poza wyrzuceniem trzy razy pod rząd dubletu, można również dostać się tu poprzez stanięcie na polu “idź do więzienia” lub poprzez wylosowanie karty nakazującej nam taki ruch. Aby się stąd wydostać należy wpłacić 50 zł kaucji, pokazać kartę “wyjścia z więzienia” lub wyrzucić dublet w następnej rundzie. Niestety, jeśli przez trzy kolejne rundy nie wyrzucimy dubletu trzeba zapłacić kaucję. W przypadku, gdy nie mamy z czego jej opłacić zostajemy bankrutami,a nasze nieruchomości zostaną przejęte przez bank.

Taktyka i zwycięstwo w Monopoly

Czy istnieją jakieś taktyki porady jak grać, aby wygrać w Monopoly? Mamy kilka rad dla nowych i starych graczy:

  • właściwie zawsze opłaca się kupować nieruchomości, gdyż zawsze w razie potrzeby, można nimi handlować; dobrze jest skompletować jak najszybciej całą dzielnicę, gdyż wówczas zyskujemy podwójną wartość czynszu
  • czasem opłaca się pobyt w więzieniu… Gdyż kiedy w nim jesteśmy, nie mamy żadnych wydatków, a w tym samym czasie rywale owszem.
  • nie zawsze droższe dzielnice są lepsze, gdyż zakup domów i hoteli do nich, również będzie droższy;
  • za wszelką cenę należy unikać brak pieniędzy… w tej grze nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi niespodziewany wydatek, dlatego dobrze jest mieć w zapasie 200-300 zł, aby nie zbankrutować!

Nie są to złote zasady, nie gwarantują wygranej, ale zdecydowanie zwiększają jej prawdopodobieństwo! Niezależnie od rodzaju planszy, warto zagrać w Monopoly!