Gry planszowe z punktu widzenia daltonisty

Często mówi się o problemach daltonistów związanych z graniem w bitewne i wojenne gry komputerowe. Podczas gdy oddziały przeciwników oznaczone są na czerwono, a nasi sojusznicy na zielono, osoby chore na daltonizm nie widzą różnicy i dużo częściej przegrywają walki nie z własnej winy. O ile jednak w grach komputerowych problem ten można naprawić korzystając z specjalnych ustawień i indywidualnie dobierając kolory, o tyle grając w gry planszowe nie można skorzystać z tego rozwiązania. Gra planszowa musi być zatem zaprojektowana tak, by być przyjazne daltonistom na równi z osobami widzącymi wszystkie kolory.

Dla kogo jest ten artykuł?

Jeśli i Ciebie zainteresowało projektowanie gier planszowych przyjaznych daltonistom koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim kilka podstawowych informacji na temat tego czym jest daltonizm i jak często występuje w społeczeństwie. Ponadto, wyjaśnimy na co zwrócić uwagę projektując gry planszowe dla daltonistów. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!

Czym jest daltonizm i jak często występuje w społeczeństwe?

Ślepota barw popularnie nazywana daltonizmem to niezdolność dostrzegania różnic między niektórymi lub wszystkimi kolorami. Problem ten znacznie częściej dotyczy mężczyzn (aż 8% wszystkich mężczyzn jest dotkniętych daltonizmem) niż kobiet (ok. 0,5%). Dysproporcja ta wynika z faktu, że daltonizm dziedziczony jest recesywnie wraz z chromosomem X. Dlatego też kobiety, które posiadają dwa chromosomy X mogą być nosicielkami wadliwego chromosomu i widzieć wszystkie kolory prawidłowo, natomiast mężczyźni posiadający jeden chromosom X i jeden chromosom Y nie mają tyle szczęścia i nie rozróżniają niektórych barw.

Specjaliści klasyfikują wrodzone zaburzenia widzenia barw w zależności od rodzaju uszkodzonych czopków oka oraz skali problemu. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć protanopię i deuteranopię charakteryzujące się nierozróżnianiem czerwieni i zieleni oraz tritanopię cechującą się nierozpoznawaniem koloru niebieskiego i myleniem go z czarnym.

Na co zwrócić uwagę projektując grę planszową dla daltonistów?

Tworząc gry planszowe warto być świadomym tego, że aż 1 na 12 mężczyzn i 1 na 200 kobiet może mieć problem z rozróżnianiem barw i uwzględnić to w swoim projekcie. Przykładowo poza oznaczeniami kolorystycznymi warto nanieść na karty lub planszę również inne wyróżniki, np. symbole geometryczne. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie pionków do gier różniących się nie tylko kolorem, lecz także kształtem. Zabieg ten nie tylko ułatwi rozpoznawanie swoich klocków osobom dotkniętych daltonizmem, lecz zwiększy atrakcyjność wizualną gry.

Istotną zasadą tworzenia gier planszowych dla daltonistów jest również zaprojektowanie czytelnej instrukcji. Najlepiej w tej kwestii zrezygnować z jasnych, rzucających się w oczy barw, takich jak czerwony czy zielony i wybrać np. czarne litery na jasnym tle.

Czarno-białe gry planszowe dla daltonistów

Najrzadziej występującą formą ślepoty barw jest achromatopsja polegająca na nierozróżnianiu żadnej z barw. Osoby dotknięte tym schorzeniem widzą na czarno-biało i mogą mieć problem z widzeniem przy normalnym świetle. Problem ten, choć poważny, dotyczy mniej niż 0,0001% społeczeństwa.

Projektując gry planszowe dla osób chorych na achromatopsję warto skupić się na dwóch (czarny i biały) lub trzech (czarny-biały-szary) barwach i w oparciu o nie stworzyć całą grafikę.

Gdzie wydrukować grę planszową?

W Portaart.pl drukujemy gry planszowe na zamówienie zgodnie z Twoim projektem! Specjalistyczny sprzęt, którym dysponujemy oraz bogate doświadczenie naszych pracowników sprawiają, że jesteśmy w stanie wyprodukować każdą grę niezależnie od jej kolorystyki, kształtu i rozmiarów. Jeśli zatem szukasz miejsca zajmującego się drukiem gier planszowych koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Zapraszamy do kontaktu!