Recykling opakowań tekturowych, czyli jak chronić środowisko

Ochrona środowiska naturalnego to jeden z najważniejszych tematów współczesnego świata. Sposobów, żeby pomóc naszej planecie, jest wiele. Jednym z nich jest dawanie drugiego życia materiałom, które się do tego nadają np. opakowaniem tekturowym. 

Czym jest recykling?

Jedną z najpowszechniejszych form ochrony otaczającego nas świata jest segregacja śmieci, które większości świadomych mieszkańcom naszej planety weszło już w krew. Nie jest to zwykły wymysł. Dzięki temu, część posegregowanych odpadów może zostać powtórnie wykorzystana. Właściwie podzielone śmieci są przetwarzane w procesie tak zwanego recyklingu. Polega on na powtórnym wykorzystaniu odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Prowadzi to do zmniejszenia nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych, a co za tym idzie – zmniejsza się ilość śmieci. 

Celem recyklingu jest maksymalne wykorzystanie odpadów, przy równoczesnym, możliwie jak najmniejszym nakładzie energetycznym i surowcowym. Proces ten ma na celu zatem ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Materiały można odzyskiwać wielokrotnie, przerabiając go ponownie po każdym kolejnym wykorzystaniu, do momentu, aż straci całkowicie swój potencjał. Dzięki recyklingowi odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast zanieczyszczać środowisko, przekształcają się w surowce służące do produkcji nowych materiałów.

Najwięcej śmieci, które następnie są przetwarzane i wykorzystywane powtórnie stanowią odpady powstające w gospodarstwach domowych. Pochylając się nad losem naszej planety, mieszkańcy mają obowiązek segregować śmieci dzieląc je na: odpady szklane, plastikowe, papierowe i metalowe.

Jak segregować kartony i tekturę?

Ciekawostką dla wielu może być fakt, iż papier można przerabiać i wykorzystywać aż siedmiokrotnie. To sprawia, że właściwa segregacja tego materiału jest tak istotna. Nie wszystko co papierowe jednak powinno się wrzucać do niebieskich kontenerów (przeznaczonych na ten właśnie rodzaj odpadów). Bez żadnych wątpliwości znaleźć się tam powinny różnego rodzaju gazety, tektury i kartonowe opakowania, czy papierowe worki. 

Pamiętać jednak należy, że niewskazane jest wyrzucanie do takiego pojemnika opakowań z zawartością (na przykład z resztkami jedzenia), papier lakierowany (na przykład pochodzący z ulotek czy folderów reklamowych), opakowań po napojach (po sokach w kartonie) oraz środków higienicznych. 

Wyrzucając papier koniecznym jest usunięcie wszystkich metalowych dodatków (takich jak zszywki), a pozbywając się opakowań tekturowych niezwykle ważnym jest maksymalne jego zgniecenie, aby zajmował jak najmniej miejsca. Opakowania z kartonu, jeśli są prawidłowo posortowane, trafiają wprost do specjalistycznych przedsiębiorstw, dzięki którym dostają nowe życie. Tam odzyskuje się tak zwane surowce wtórne, w tym najważniejszą w tym przypadku – celulozę. Nieczęsto zastanawiamy się nad pochodzeniem wyrobów codziennego użytku i nie myślimy o tym, że są one efektem niezwykle ważnego procesu recyklingu.

Jakie produkty uzyskiwane są z przetworzonego kartonu?

Karton czy tektura poddana segregacji dzielona jest na cztery klasy makulatury – słabą, średnią, lepszą oraz mocną. Z takich przetworzonych surowców wtórnych może powstać bardzo dużo artykułów, które towarzyszą nam każdego dnia. Z przetworzonego kartonu może być stworzony ekologiczny papier toaletowy, papier gazetowy, ręczniki papierowe, szary papier do pakowania. Równie często, papier otrzymany z celulozy wykorzystanej z posegregowanych odpadów, trafia do drukarni opakowań. Tam powstają przepiękne, unikatowe wzory kartonowych pudełek, w które pakowane są najróżniejsze artykuły. Drukarnia opakowań daje wiele możliwości stworzenia indywidualnych pudełek, doskonałych na różnorakie okazje. Jeśli jest taka potrzeba, można na nich nadrukować logo firmy i najważniejsze informacje o niej, a także wymyślić wzór aby schować tam spersonalizowane prezenty na różne okazje. Karton uzyskany w procesie recyklingu jest pełnowartościowym produktem, który można wykorzystać na bardzo wiele sposobów.