Poznaj świat win – część 4 – Merlot

Po wakacyjnej przerwie, wracamy do szkolnych ławek i pilnej nauki. Dziś, naszym tematem będzie tak zwany książę win- czyli Merlot. Chcecie go poznać? Zapraszamy na kolejną edycję naszego cyklu o szczepach win.

Co warto wiedzieć na temat Merlota?

Dlaczego w winiarskim świecie merlot nazywany jest księciem win? Ponieważ uznawany jest on za “młodszego brata” Cabernet Sauvignon, pochodzącego również z francuskiego Bordeux. Jednak w odróżnieniu od caberneta, a także większości pozostałych winorośli bardzo dobrze czuje się w chłodniejszym klimacie i doskonale adaptuje do przeróżnych warunków glebowych, choć wydaje się, że preferuje glinę i wilgotną glebę. Najlepsze jakościowo merloty, podobno rosną w wysoko położonych winnicach, na stromych zboczach, gdyż krzew ten lubi walczyć o przetrwanie… Dlatego też z powodzeniem jest uprawiany na szeroką skalę, poza swoją ojczyzną, również w: Australii, Chile, Argentynie, Kalifornii, a także i na starym kontynencie: we Włoszech czy w Bułgarii. Zaletami Merlot jest to, że po pierwsze: świetnie sprawdza się zarówno w pojedynkę, tworząc wyjątkowe i pełne aromatu wino o zrównoważonym, owocowym smaku, jak i w zestawieniu z innymi szczepami, gdzie łagodzi smak trunku. Oprócz tego nie wymaga długiego leżakowania i dość szybko nadaje się do spożycia, gdyż już po około 3- 4 latach. Dodatkowo, dojrzewa wcześniej o około 7 – 10 dni niż Cabernet Sauvignon, co często może uchronić jego zbiory przed ulewnymi deszczami i zimnymi frontami. a ponadto wszystko- Merlot jest bardzo plenny.

Jak smakuje merlot?

Z Merlota tworzy się wino, które jest znakomite do picia – łagodne dla podniebienia, o przyjemnym kolorze i lekko słodkim zapachu. W zależności od regionu świata smakuje nieco inaczej. W chłodniejszej strefie klimatycznej ma aromat wiśni, truskawki, czarnej jagody oraz wyższą kwasowość. W klimacie ciepłym lub zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości gron natomiast, dominuje śliwka, jeżyna i czekolada, a kwasowość jest znacząco niższa. Możemy też w nich znaleźć nutę kwiatową, a w szczególności zapach fiołka. Z biegiem czasu owocowe aromaty zdominowane zostają przez interesujący zapach zwierzyny, karmelu, grzybów i suszonych ziół. Ma z reguły rubinowo-czerwony, niezbyt głęboki kolor. Daje wina przyjazne, łagodne, zmysłowe, pełne dojrzewających owoców, z aromatem czekolady i cedru. Dzięki stosunkowo cienkiej skórce winogron również małą zawartością tanin. Jego nazwa po starofrancusku oznacza zdrobnienie słowa merle, czyli kos zwyczajny. Prawdopodobnie nazwano go tak, ze względu na czarno- niebieski odcień jagód lub ich popularność wśród tych ptaków.

Z czym go podać i na jakie okazje?

Jeśli sami organizujemy przyjęcie, oparte na głównym daniu wytrawny Merlot doskonale sprawdzi się w połączeniu z jagnięciną , wołowiną oraz z potrawami z kurczaka, a także z łososiem czy skorupiakami. Idealnie pasuje  do grillowanych mięs i warzyw, gdyż dobre wpływa na proces trawienia. Jeśli zaś zapraszamy gości niezobowiązująco, będzie stanowił także doskonały dodatek do półtwardych serów takich jak: gouda, ementaler, mimolette oraz włoskiego parmezanu. Dzięki odpowiednio wyważonemu połączeniu subtelnej kwaskowej nuty i słodkich owocowych aromatów goście nie poczują się po nim zmęczeni. Dla osób, które lubią nieco lżejsze smaki lepszym wyborem może okazać się Merlot półwytrawny. Schłodzone, będzie idealnym uzupełnieniem letniego popołudnia. Sprawdzi się również do dań z czekoladą i niektórych czekoladowych deserów.

Jeśli zaś chcielibyśmy podarować merlota na prezent, nic prostszego! Wystarczy go zapakować w eleganckie opakowanie na alkohol lub karton na wino. Dobrze wybrać merlota włoskiego, gdyż pozostawia on długi i przyjemny, owocowy smak. W charakterze półsłodkim, będzie stanowiło idealne uzupełnienie deserów, takich jak lody, ciasta czy torty. Wszystko to za sprawą jego lekkiego, subtelnego smaku, który nie pozostawi po sobie efektu przesłodzenia.