Uniwersalizm gier planszowych

Gry planszowe to rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych. I właśnie w tym tkwi siła ich popularności. Nie ma bowiem chyba osoby, która po zetknięciu z planszówkami nie chciałaby zagrać jeszcze raz i jeszcze raz… Popularne planszówki to gry, w które mogą grać całe rodziny. Korzystnie wpływa to na budowanie więzi rodzinnych, nie wspominając już o tym, że można bardzo ciekawie spędzić czas wolny.

Planszówki od najmłodszych lat

Na rynku dostępne są gry planszowe, w które mogą grać zaledwie kilkulatki, natomiast, górna granica wieku dla gier planszowych nie istnieje. Nic dziwnego, że często mówi się o tym, że grają całe pokolenia. O tym, jak mocno gry planszowe łączą ze sobą młodszych i starszych wiedzą doskonale producenci gier planszowych i mają do zaoferowania wiele tytułów rodzinnych. To właśnie w braku barier wiekowych przejawia się największy uniwersalizm planszówek.

Nie można też zapominać, że są to gry jakie idealne aby zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. W planszówki można grać w domu, u znajomych, spotykać się na rozgrywkach w pubach, relaksować na wakacjach, czy też na chwilę odrywać się od obowiązków zawodowych – o ile jest tylko taka możliwość. Z pewnością, to kolejny obszar świadczący o tym, że gry planszowe można faktycznie zaliczyć do uniwersalnych.

Podstawowy podział gier planszowych

Dobrze będzie poznać podstawowy podział gier planszowych, aby bez problemu wytypować gry pod swoje oczekiwania. Wyróżnia się trzy główne gatunki gier planszowych.

Pierwsze to eurogry, niedomagające się zbyt dużej interakcji między graczami. Losowość w takich grach jest wyraźnie ograniczona.

Drugi typ to ameritrash, czyli gry w stylu amerykańskim. W przypadku takich gier losowość ma duże znaczenie. Istotny jest także całościowy klimat panujący w danej grze.

Trzecim rodzajem są hybrydy, czyli gry w których łączą się oba wskazane powyżej gatunki. Nie można ich wobec tego jednoznacznie zaklasyfikować.

Jaką grę planszową kupić?

Każdy początkujący gracz zapewne zadaje sobie pytanie: jaką grę mam kupić? Dostępnych jest wiele tytułów i laicy mogą się pogubić. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: należy kierować się własnymi upodobaniami. Warto sprawdzać, co w danym czasie mają do zaproponowania wiodący producenci gier planszowych i wybrać takie pozycje, które wydają się najbardziej interesujące. Wtedy wybór jakiego się dokona bez wątpienia będzie trafiony.

Gry planszowe, które nigdy się nie znudzą

Z uwagi na szeroki zakres tematyczny i coraz ciekawszy sposób wykonania gier przybywa osób przekonanych do planszówek. Uniwersalizm pokazuje, że gry pomimo wielu rodzajów można wybierać bez najmniejszych ograniczeń. Można będzie zagrać w większość z nich z osobami w różnym przedziale wiekowym i nie ograniczać się do jakiegoś miejsca. To bardzo atrakcyjne, ponieważ rozgrywkę można zacząć w dowolnym momencie, miejscu i z wybranymi przez siebie osobami. Poza funkcją rozrywkową gry planszowe świetnie wpływają na intelekt, co także jest przekonywujące.