Ekologiczne gry planszowe – kilka ciekawych propozycji

Gry planszowe to doskonała forma rozrywki dla każdego niezależnie od płci, czy wieku. Niestety w przypadku fana ekologii poszukiwania odpowiedniej planszówki mogą okazać się nie lada wyzwaniem, ponieważ większość dostępnych na rynku wariantów wyprodukowana została przy użyciu niepotrzebnego plastiku. Wśród nich można jednak znaleźć również gry drewniane, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W naszym wpisie przedstawimy kilka propozycji ekologicznych gier planszowych oraz sprawdzone sposoby na ekologiczne granie. Zapraszamy!

Popularne gry planszowe w stylu eko

Produkcja gier planszowych to temat rzeka. Można tutaj rozmawiać godzinami nie tylko o rodzajach gier i mechanizmach ich działania, ale również o aspekcie wizualnym, czy kwestiach ekologii. Zwracając szczególną uwagę na ostatni z nich, nie sposób nie zadać pytania – czy gry planszowe są ekologiczne?

Niestety większość dostępnych na rynku gier planszowych zawiera ogromne ilości plastiku, często niepotrzebnego. Można jednak zaniechać takich działań wybierając mądrze,a zatem w zgodzie z naturą. Doskonałym tego przykładem są wspomniane na wstępie drewniane gry planszowe oraz te, które zostały wykonane z papieru, kartonu i tektury. Można je kupić w popularnych sieciówkach lub skorzystać opcji gry planszowe na zamówienie.

Przedstawiamy najpopularniejsze gry planszowe w stylu eko:

Super farmer – edycja karciana

Grę Super Farmer znają niemal wszyscy – drośli i dzieci. Któż z nas nie cieszył się zdobywając coraz więcej królików i frustrował, gdy naszą farmę odwiedzały lisy lub wilki. Jeszcze do niedawna można było korzystać wyłącznie z podstawowej wersji tej gry, w skład której niestety wchodziły plastikowe pionki i kostka. Z czasem jednak firma Granna wypuściła na rynek edycję karcianą, która podbiła serca wielu zwolenników ekologicznych rozwiązań. Gra karciana Super Farmer składa się ekologicznych drewnianych pionków, tekturowej planszy oraz kart. Na próżno szukać tutaj plastikowych elementów. Co więcej, elementy gry znajdujące się w opakowaniu zostały zabezpieczone papierowymi woreczkami i owijkami.

Quiz

Kolejną propozycją gry, która nie zawiera niepotrzebnego plastiku są gry karciane typu Quiz. Uwagę zwraca tutaj solidnie wykonane tekturowe pudełko, które redukuje ilość odpadów praktycznie do minimum.

Kolejka

Jeśli chciałbyś choć przez chwilę poczuć klimat czasów PRL, to warto zdecydować się na polską grę o nazwie Kolejka. To gra planszowa wykonana z dbałością o każdy najmniejszy szczegół, a co najważniejsze w zgodzie z ekologią – plansze są z tektury, pionki z drewna, a listy z zakupami z papieru. Niestety, wszystkie poszczególne elementy gry oddziela od siebie plastikowa przegroda.

Jenga

Jenga to jedna z najpopularniejszych gier zręcznościowych na świecie. To także jedna z najbardziej ekologicznych gier, bowiem składa się ona wyłącznie z drewnianych klocków. Zasady gry Jenga są bardzo proste, jednak niekiedy trzeba wykazać się niemałą spostrzegawczością i zręcznością, by nie przegrać. 

Inne popularne gry w stylu eko

Coraz więcej producentów decyduje się na produkcję popularnych gier planszowych w stylu eko. Drewniany chińczyk, statki czy domino to tylko niektóre z dostępnych propozycji. Nie należy również zapominać o popularnych na całym świcie szachach czy warcabach, które bardzo często prezentowane są w drewnianej odsłonie. Z pewnością znajdzie się jeszcze wiele innych propozycji gier planszowych, które wykonywane są z przyjaznych dla środowiska materiałów. My przedstawiliśmy te najpopularniejsze.

Sposoby na ekologiczne granie w planszówki

Czy istnieją sprawdzone sposoby na ekologiczne granie? Oczywiście, że tak! Doskonałym tego przykładem jest zakup używanych gier planszowych, którym można dać drugie życie. Co więcej, ekologicznym rozwiązaniem będzie również pożyczanie gry od kogoś lub możliwość wypożyczenia z biblioteki miejskiej. W obecnych czasach powstają również specjalne miejsca, do których można przyjść i w gronie najbliższych osób, ale bardzo często również nieznajomych osób zagrać nie tylko w grę planszową, ale i ułożyć klasyczne puzzle. To doskonała okazja do tego, aby wyjść z domu i nawiązać nowe znajomości.