Jak wygląda produkcja opakowań kartonowych?

Opakowania kartonowe są wszędzie. Kupując przez Internet, dostajemy w nich zamówione elementy, każdy sprzęt elektroniczny jest pakowany w karton. Używamy kartonów jako opakowań zbiorczych podczas przeprowadzki. Karton i tektura są tak wpisane w nasz świat, że większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak taki karton został wyprodukowany. W tym wpisie postaramy się przybliżyć, jak powstaje karton.

Podstawa, czyli tektura

Klasyczne opakowania kartonowe wymagają tektury. Czym jednak jest tektura? Jest to najgrubszy rodzaj wyrobu papierniczego, powstałego z makulatury i ścieru drzewnego. Obrabiając ten materiał chemicznie i termicznie spajamy go w jednolitą płytę tektury. Taka płyta jest podstawą do dalszej pracy. W kolejnym kroku, do tej tekturowej podstawy, przyklejana jest druga warstwa tektury, zazwyczaj falowanej. W ten sposób można wykonać tekturę wielowarstwową. Ilość warstw waha się między popularnymi dwoma warstwami a siedmioma, dla bardzo wymagających zastosowań. Przekrój poprzeczny tektury określany jest mianem mikrofali. Mikrofalę tworzy się za pomocą ogrzewania tektury wysoką temperaturą rzędu 200 stopni Celsjusza. Podczas tworzenia tektury, maszyna budująca tekturę używa prąd, wodę, sprężone powietrze oraz klej skrobiowy. Kombinacja tych wszystkich elementów daje nam niesamowicie wytrzymały materiał, w postaci tektury.

Projekt opakowania

Pierwszym krokiem do stworzenia kartonu, jest wykonanie jego projektu, zazwyczaj w programie do obróbki 3D. Dzięki temu mamy wizualizację projektu, oraz jesteśmy  w stanie zauważyć ewentualne niedociągnięcia. Pierwszy karton z danego projektu zazwyczaj jest wykrawany na ploterze, dzięki czemu empirycznie można sprawdzić poprawność swojego kartonu. Gdy projekt opakowania zostanie zatwierdzony, producent opakowań składa zamówienie na odpowiedni wykrojnik. Wykrojnik jest nożem o kształcie krawędzi rozłożonego na płasko kartonu. Dzięki temu, maszyna wykrawająca wycina cały kształt kartonu jednym ruchem. Wykrojnik musi być zakupiony po sprawdzeniu poprawności projektu, ponieważ jest on dosyć drogi. Wykrojnik dla dużych opakowań potrafi kosztować ponad 1000 złotych.

Początek produkcji

Produkcja zaczyna się od zaopatrzenia robota wykrawającego w tekturę. Maszyna pobiera płaskie arkusze tektury, a następnie, za pomocą wspomnianego wcześniej wykrojnika, wycina kształt. Następnie, odpad tekturowy który nie został użyty do produkcji kartonu wraca do maszyny budującej tekturę, gdzie jest ponownie używana. Karton natomiast przemieszcza się dalej, do maszyny zwanej paletyzerem. Jest to urządzenie, którego głównym celem jest tworzenie paletowych jednostek ładunkowych. Maszyna układa niezłożone, płaskie kartony w stosy, by na koniec spiąć je za pomocą taśmy bandowej. Po tym procesie, maszyna zaczyna układać kolejny stos na kolejnej palecie. W międzyczasie pracownicy magazynu odbierają wyrób gotowy i przenoszą go w odpowiednie miejsce w magazynie za pomocą wózków paletowych lub widłowych. Powszechnym działaniem dodatkowym, jaki wykonuje się na opakowaniach gotowych jest kaszerowanie. Jest to działanie polegające na oklejeniu kartonu za pomocą cienkiego, estetycznie wyglądającego papieru. Karton z naklejonym na siebie papierem jest miły w dotyku, a możliwości nadruku na nim stają się niemal nieograniczone. Każdy karton z kaszerowaniem wygląda znacznie lepiej, dzięki czemu sprawia wrażenie produktu klasy premium. Wielu klientów biznesowych, którzy wykorzystują swoje opakowania zarówno w transporcie, jak i w marketingu decyduje się na kaszerowanie, co korzystnie wpływa na image przedsiębiorstwa jak i produktu wewnątrz opakowania.

Na koniec produkcji

Końcowym etapem produkcji jest składanie kartonów, które często odbywa się za pomocą maszyn automatycznych, jednak w mniejszych przedsiębiorstwach zdarza się, że pracownicy składają kartony. Są także klienci którzy nie wymagają dostaw złożonych kartonów. Jest to kwestia indywidualna.