Scrabble. Zasady, rozgrywka, zalety.

Scrabble to najbardziej popularna i najlepsza gra słowna na świecie. Doczekała się wielu edycji w różnych językach, ze względu na zmienną częstotliwość występowania poszczególnych liter w alfabetach dla każdego języka. Choć ogólna zasada pozostaje zawsze ta sama: im rzadsza litera, tym więcej punktów jest warta. Scrabble to doskonała zabawa dla całej rodziny, a aby w nią zagrać wystarczy umiejętność pisania!

Scrabble – historia powstania gry

Gra została wynaleziona przez Alfreda Butts’a w 1931 roku, który analizując dostępne wówczas gry na rynku, podzielił je na trzy kategorie: gry liczbowe (Bingo, kości), gry ruchowe (warcaby, szachy) oraz gry słowne. Jednak te ostatnie cieszyły się najmniejszą popularnością i jak słusznie Butts zauważył, ze względu na brak możliwości rywalizacji i ewentualnej wygranej. W związku z tym postanowił połączyć anagramy z krzyżówką i tak powstało Lexiko, następnie przemianowane na Criss cross words, aby ostatecznie nazywać się Scrabble. Co w tłumaczeniu oznacza bazgrać.

Co ciekawe Alfred określił wartość liczbową każdej litery, poprzez analizę częstotliwości ich pojawiania się na stronie tytułowej New York Timesa. Do śmierci autora – producenta gier planszowych – sprzedano na świecie ponad 100 milionów egzemplarzy tej gry!

Scrabble – zasady gry, rozgrywka

Jest to gra przeznaczona dla od dwóch do czterech osób. Zacząć grać mogą już najmłodsi, jak tylko posiądą umiejętność pisania czy choćby literowania, oczywiście nie ma limitu wieku.

Gracze na początku otrzymują losowe siedem liter, które są niewidoczne dla pozostałych. Pierwszy ułożony wyraz na planszy musi przechodzić przez pole H8. A kolejni gracze ze swoich liter muszą układać słowa, w sposób przypominający krzyżówkę. To oznacza iż, każdy kolejny dokładany wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną ( a może więcej) literę znajdującego się już na planszy słowa.

Układane w ten sposób wyrazy, krzyżują się już z istniejącymi wyrazami, bądź też je wydłużają, zmieniając ich dotychczasowa formę lub znaczenie. Jeśli gracz nie może lub nie chce w czasie swojej kolejki ułożyć z posiadanych liter może spasować lub też wymienić litery. Jak widać- zasady gry w scrabble są dziecinnie proste!

Scrabble – obliczanie punktów

Kiedy skończą się nam już literki do dołożenia, podsumowujemy wyniki. Słowa punktujemy na bieżąco, według następujących ogólnych zasad:

  • sumujemy wartości liter, składające się na dany wyraz – włącznie z tymi co były ułożone już na planszy; im rzadsza literka tym jest więcej warta;
  • premie literowe są przyznawane jeśli litera będzie leżeć na polu jasno- lub ciemno- niebieskim, wówczas wartość literki mnożymy razy dwa;
  • premie słowne są otrzymywane po zsumowaniu wartości wszystkich liter wyrazu (włącznie z premiami literowymi), który będzie ułożony na polu jasno- lub ciemnoczerwonym;
  • dodatkowo premiowane jest wykorzystanie wszystkich siedmiu liter w jednym ruchu – za takie słowo otrzymuje się dodatkowo 50 punktów;

Scrabble – same zalety!

Wyliczać plusy Scrabbli można by zapewne bez końca, wystarczy tylko- jak w grze- odpowiednia ilość wartościowego słownictwa. My chcemy tylko zwrócić Waszą uwagę na fakt, że naprawdę warto mieć tą kultową grę u siebie w domu. Tak prosta gra i oczywiste zasady zapewniają wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny czy też grupy znajomych, a także pomagają przełamać pierwsze lody przy zawieraniu znajomości. Nie potrzeba konsoli, telewizora czy też żadnych wyszukanych gier, z instrukcjami grubości niektórych książek, aby móc wspólnie przyjemnie i ambitnie spędzić czas.

Poza najbardziej oczywistą zaletą- czyli funkcją edukacyjną, wzbogacającą zakres znanego przez nas słownictwa, Scrabble uczą nas kombinowania, sprytu, pomagają w przewidywaniu i kalkulowaniu opłacalności naszego ruchu. Wzbogacają tym samym naszą wyobraźnię. A także mogą uczyć liczyć podczas szacowania wartości danego wyrazu. Ponadto przez tyle lat produkcji Scrabble doczekały się paru wydań.

Na rynku znajdziemy Scrabble Junior- uczące najmłodszych literowania prostych słów, Scrabble Travel- które możemy zabrać ze sobą wszędzie, gdyż kafelki z literkami wpinają się w planszę, a także Scrabble De Luxe czyli limitowane wersje unikatowego wyglądu planszy i literek. Wydano także Scrabble Flip , które wzbogacają rozgrywkę o elementy refleksu i zręczności, dzięki czemu zabawa jest pełna akcji i zachwyci najmłodszych,a dodatkowo element losowości zyskuje na znaczeniu. Jeśli pokochamy Scrabble tak bardzo, że będziemy chcieli grać w nie bez końca, to koniecznie musimy zapisać się na turniej Scrabbli, które są organizowane w wielu krajach!