“Wsiąść do pociągu” – przewodnik po grze

”Wsiąść do pociągu” to wspaniała, prosta do wytłumaczenia gra planszowa dla każdego. Zarówno dla weteranów gier planszowych, jak i dla osób zaczynających lub przypominających sobie zabawę z planszówkami. Nie ma grubej instrukcji, wystarczy na początek znać parę podstawowych zasad i… w drogę! Potrzebnych jeszcze będzie od dwóch do pięciu graczy i około godzinka czasu na wspaniałą podróż dookoła… Europy? Afryki? Polski? Tu producent gier planszowych dał nam spory wachlarz opcji do wyboru. To co? Wsiadamy do pociągu?

Cel gry “Wsiąść do pociągu”

Rozgrywka polega na zbieraniu kart, przedstawiających wagony oraz ułożeniu za ich pomocą jak największej liczby tras kolejowych na mapie. Uczestnicy używają ich także do pokonywania tuneli, wsiadania na promy czy tworzenia dworców. Za każdą ukończoną  trasę kolejową, gracz otrzymuje punkty. Może je zdobyć także za zrealizowanie najdłuższego połączenia na planszy. Aby wygrać, trzeba wykazać się taktycznym myśleniem, które pozwoli jak najszybciej zrealizować cele gracza.

Zasady gry

Są banalnie proste i można nauczyć się ich w 5 minut. Gra ta zapewni dobrą zabawę wszystkim graczom, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Na początku, gracze losują bilety, które będą wskazywać im, indywidualnie nazwy miast, które należy połączyć ze sobą nieprzerwaną trasą kolejową. Nie są one ujawniane pozostałym uczestnikom aż do ukończenia rozgrywki. Otrzymują oni także 4 karty kolorowych wagonów, które służą do zapłaty za realizację połączeń. Podczas swojej tury, gracz może:

  • dobrać dwie nowe karty wagonów lub jedną kartę lokomotywy, w potrzebnych mu kolorach lub może wziąć dwie karty wagonów z zakrytego stosu;
  • zbudować połączenie dwóch miast, płacąc za nie kartami wagonów w odpowiednim kolorze i ustawiając plastikowe pociągi (pionki) na trasie;
  • lub dobrać dodatkowe bilety, z innymi trasami do wykonania, ale przynajmniej jedną trasę musi zachować, natomiast część może odrzucić.

Poszczególne odcinki trasy kolejowej są zajmowane przez pionki do gry, symbolizowane przez kolorowe wagoniki graczy. Każdy z nich ma ich do swojej dyspozycji 45. Gra kończy się, gdy jeden z graczy wyczerpie wagoniki, którymi dysponuje. Następuje podsumowanie punktów za zrealizowane trasy z biletów, a także ich odejmowanie w przypadku, gdy nie udało się ich dokończyć. Dodatkowe punkty otrzymuje gracz, który zrealizował najdłuższe, nieprzerwane połączenie.

“Wsiąść do pociągu” – nie byle jakiego!

Jest to gra autorstwa Alana R. Moona, który wydał ją  w 2004 roku za pośrednictwem producenta gier planszowych: Days of wonders. Od tego czasu gra doczekała się wielu wydań,  dzięki czemu wciąż podbija serca kolejnych osób. W kolejnych wydaniach, możemy wybrać się w podróż po Europie, Azji, Polsce a nawet w naszą pierwszą podróż wraz z dziećmi. Autor wraz z producentem gier planszowych nie przestają zachwycać i zaskakiwać nowymi pomysłami. W tej chwili tytuły spod szyldu “Wsiąść do Pociągu” wydawane są gry w ramach trzech serii:

  • Pierwszą stanowią wersje podstawowe posiadające wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki. Wśród nich znajdziemy:USA, Europę, Kraje Północy, a także Dookoła Świata. 
  • Drugą grupę stanowią dodatkowe mapy. Komplet kart oraz pionki wagonów musimy pożyczyć z wersji podstawowych. Co ciekawe, każda z map posiada przynajmniej jedną dodatkową, nową zasadę.
  • Trzecia seria to dodatki karciane, które pozwolą nam w pełniejszy sposób wyeksploatować znane już mapy podstawowe.