Jak powstają gry planszowe?

W ciągu ostatnich lat gry planszowe przeżyły swój renesans. Na rynku pojawiły się odświeżone wersje klasycznych gier, ale stanowią one tylko mały ułamek tego, co oferują nam sklepy z grami planszowymi. Nowe i coraz bardziej wymyślne gry trafiają na półki sklepowe każdego roku. Twórcy planszowej rozrywki stają coraz bardziej kreatywni i coraz lepiej trafiają w gusta swoich odbiorców. Jak to się dzieje? Jak powstają gry planszowe?

Pomysł grę planszową i projekt

Najważniejszą rzeczą, bez której nie powstała, kiedykolwiek żadna gra, jest pomysł. Jeśli myślisz nad stworzeniem i może nawet wydaniem własnej gry to prawdopodobnie ten etap już zaliczyłeś. W tym momencie trzeba jak najszybciej przelać myśli na papier i zacząć tworzyć prototypową wersję gry. Projekt nie powinien być zbyt skomplikowany. Najlepiej odbierane są produkcje z przejrzystymi zasadami, co oczywiście nie oznacza, że gra ma mieć banalne i powtarzalne zasady. Na rynku jest wiele gier, które kiedy spojrzysz na instrukcje, wydają się skomplikowane i czasami przekombinowane, jednak po rozegraniu pierwszej partii okazuje się, że wszystko przebiega bardzo intuicyjnie. To jest to, do czego powinieneś dążyć. Najlepszymi twórcami gier są właśnie doświadczeni, wieloletni gracze.

Mając prototyp gry musisz zacząć w nią grać, najlepiej z wieloma różnymi osobami. Zbieraj uwagi graczy i uzupełniaj swoją grę, ponieważ te rozgrywki należą do procesu tworzenia. Jeśli wizja zasad wyklaruje się w twojej głowie, zacznij tworzyć instrukcję, ale pamiętaj, żeby w miarę możliwości unikać wyjątków od zasad, które konstruujesz. Mając spisane zasady gry, możesz zaprezentować ją ludziom, którzy jeszcze nie spotkali się z twoim pomysłem i zobaczyć, czy mając pełen zestaw: grę i zasady uda im się przejść przez grę tak jak to zaplanowałeś. Obserwuj ich grę i wyłapuj problematyczne elementy gry, czy zasad. Kiedy uznasz, że jesteś gotowy zaprezentować swój projekt szerszej publiczności to czas na ostateczny test. Zabierz swoją grę na konwent fantastyki, czy gier planszowych. Ważne, żeby był dostępny game room. Tam rozłóż swoją grę i zapraszaj ludzi do gry.

Design

Wychodząc ze swoją grą do szerokiej publiczności potrzebujesz już czegoś więcej niż tylko prototyp. Ludzie lubią rzeczy ładne, więc powinieneś postarać się o przyjemną dla oka oprawę graficzną. Jeśli gra posiada pionki, czy żetony to dobrym pomysłem jest inwestycja w drewniane, czy inne przyjemne w dotyku materiały. Planszę i karty do gry powinieneś wydrukować na grubszym i sztywniejszym papierze. Staraj się, żeby twoja gra sprawiała wrażenie profesjonalnie wydanej produkcji. Po każdej rozgrywce dopytuj się graczy, co im się podobało w grze, a co by zmienili. Nie zapomnij też pytać o oprawę graficzną, może któryś z graczy podrzuci ci dobry pomysł. Najważniejszą rzeczą jest bycie otwartym na krytykę. Jeśli gracze notorycznie na coś narzekają, to powinieneś się nad tym zastanowić. Pamiętaj, że nie tworzysz gry dla siebie, ale dla społeczności, która na planszówkach zjadła zęby.

Fundusze

Mając gotową całą grę zostaje ostatnia i często najtrudniejsza część, jaką jest wydanie produkcji. Jeśli tak jak większość twórców gier planszowych nie masz własnych pieniędzy na wydanie swojego dzieła, to pozostają Ci dwie drogi. Jedną z nich jest crowdfunding. Wielu twórców w ten sposób zbiera pieniądze na wydanie gry, jednocześnie tworząc wokół siebie społeczność graczy, którzy z niecierpliwością czekają na publikację produkcji. Bardzo dużo gier zostało wydanych właśnie, dzięki metodzie crowdfundingu jednak jeszcze więcej gier nie zebrało wystarczających funduszy i zostało zapomnianych. Licząc wyłącznie na wsparcie potencjalnych graczy możesz nie osiągnąć swojego celu. Dodatkowo, jeśli wszystkim zajmujesz się sam, musisz dobrze wyliczyć, ile zestaw będzie kosztował, zwykle wspierającym wysyła się egzemplarz gry w ramach podziękowania. Produkcja pionków, drukiem kart i plansz oraz instrukcji również musisz zająć się samodzielnie, więc naprawdę dobrze musisz przemyśleć, ile pieniędzy potrzebujesz. Warto pamiętać o koszcie wysyłki gry dla potencjalnych setek wspierających. Biorąc pod uwagę, to wszystko koszty się nawarstwiają i musisz dobrze wszystko zaplanować, żeby nie stracić na sprzedaży gry. Drugą opcją jest powierzenie swojego projektu wydawnictwu, które zajmie się produkcją oraz dystrybucją. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja.