Puzzle dla emeryta. Jakie powinny być puzzle dla starszej osoby?

We współczesnych czasach, zdominowanych przez wirtualny świat coraz częściej sięgamy po tradycyjne rozrywki, takie jak gry planszowe czy puzzle. Moda na nie wraca już od dobrych kilku lat, w związku z czym na rynku pojawia się coraz to większy ich wybór. To niesamowite jak niewielkie, kartonowe elementy mogą wpływać na  nasz rozwój a także stanowić idealną rozrywkę, zarówno dla młodszych jak i starszych użytkowników. Będąc na emeryturze, często trudno się odnaleźć człowiekowi bez codziennej pracy umysłowej. I w tym właśnie pomogą nam puzzle tradycyjne! W czym tkwi fenomen puzzli, dlaczego warto je układać i w jaki sposób wpływają na rozwój osób starszych?

Tradycyjne puzzle

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby puzzli. Zabawa nimi polega na ułożeniu dużego obrazka, z niewielkich, kartonowych elementów wyciętych w różne, aczkolwiek dopasowane do siebie kształty. W XVIII wieku stworzył je John Spilsbury, pochodzący z Londynu. Miały one służyć przede wszystkim pomocy w nauce geografii, poprzez naklejanie map na mahoniowe deski, a następnie rozcięcie ich wzdłuż granic państw. Stały się natomiast nie tylko doskonałym narzędziem pomocnym w edukacji, ale także wspaniałym pomysłem na wyśmienitą zabawę. Osobom starszym, zależnie od ich wieku i zaangażowania można specjalnie dobrać odpowiednią ilość elementów, tak aby przede wszystkim nie były zbyt małe.

Niecodzienne puzzle

Poza tradycyjnymi puzzlami, na rynku można znaleźć także puzzle na zamówienie wykonane według naszego własnego projektu, dopasować możemy wielkość całego obrazka, poszczególnych elementów oraz oczywiście to co będzie przedstawiała nasza układanka po skończeniu. Może być to doskonały pomysł na prezent dla osoby starszej, która będzie układać na przykład zdjęcie dzieci, wnuków czy może swój dom lub swoje stare zdjęcie z przeszłości.

Do ciekawych opcji, dla osób lubiących składać modele przestrzenne będą należeć także puzzle drewniane oraz puzzle 3D. Po złożeniu mogą one przedstawiać wszelkiego rodzaju pojazdy, zwierzęta, a może też coś specjalnie zamówionego i wybranego dla osoby starszej? Puzzle drewniane zachwycą z pewnością osoby stawiające na ekologiczne rozwiązania i lubiące mieć możliwość ich pomalowania.

Czego uczą puzzle osobę starszą?

To bardzo ciekawa alternatywa oklepanych prezentów dla osób starszych, takich jak: kwiaty, książki czy bombonierki. Układanie puzzli to inteligentna, ciekawa rozrywka, która z pewnością zaktywizuje mózg emeryta. Angażuje ona obie półkule mózgu jednocześnie! Zarówno lewą: odpowiedzialną za odczuwanie emocji, myślenie kreatywne, jak i prawą półkulę: zajmującą się głównie procesami logicznymi i werbalnymi. Dopasowywanie do siebie niewielkich elementów o specyficznych kształtach przypomina trening, dzięki któremu neurony w mózgu zostają pobudzone do działania. Ich układanie poprawia także ludzką pamięć, co wykazano na podstawie badań, właśnie na osobach w podeszłym wieku. regularne układanie puzzli obniża ryzyko demencji czy utraty pamięci. Co więcej – rozwijają także wyobraźnię oraz zdolności kojarzenia.

A ponad wszystkie plusy edukacyjne, puzzle tradycyjne mogą stanowić doskonałą zabawę integracyjną!

Jakie powinny być puzzle dla osoby w podeszłym wieku?

Podczas zakupu warto z pewnością uwzględnić wiek osoby obdarowywanej, jej zainteresowania oraz stan zdrowia. Ciekawy obrazek do ułożenia czy puzzle na zamówienie, ze specjalnym zdjęciem, z pewnością zachęcą do aktywności niejednego, opornego człowieka. Nie zapominajmy także o odpowiedniej ilości elementów oraz wielkości obrazka- po złożeniu.

Nie każdy ma miejsce na układanie dużych układanek, które nie złożone w całość czekają na swoją kolej, na stole przez tydzień.  Osobom starszym raczej ciężko będzie układać puzzle na ziemi. Dopasowywanie właściwych fragmentów do części obrazka ćwiczy chwytność palców i precyzję wykonywanych ruchów. Nie mniej jednak- nie zapominajmy, iż elementy nie mogą być też zbyt małe, gdyż mogą być trudne do odnalezienia i prowadzić do frustracji bliskiej nam osoby.