Jakie puzzle kupić dziecku? Czym się kierować i co jest na rynku?

Jeśli obecne pokolenie rodziców miałoby wskazać dobry, stosunkowo niedrogi prezent dla dziecka wybrałoby zapewne książkę, grę planszową lub puzzle. Co oznacza “dobry prezent”? Uniwersalny, ponadczasowy, rozrywkowy, ale jednocześnie mający charakter edukacyjny. I zapewne jest to prezent, który każdy rodzic również chciałby sam dostać. Takie właśnie są puzzle, ale czy puzzle muszą zawsze być tradycyjne? Czy możemy wykonać puzzle na zamówienie? Tak, aby trochę spersonalizować nasz podarunek? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu z bliska.

Puzzle piankowe

Dla najmłodszych dzieci, praktycznie od narodzin najlepsze są puzzle piankowe. Dzięki nim  niemowlaki mogą spędzać bezpiecznie czas na podłodze i kształcić coraz to nowe umiejętności w obracaniu się, chwytaniu zabawek czy raczkowaniu. Pianka również doskonale izoluje od zimnej podłogi. W sklepach znajdziemy różnokolorowe puzzle piankowe, ale także w cyferki, literki, owoce, warzywa i przedstawiające różne zwierzęta czy pojazdy. Dla tych nieco starszych brzdąców możemy kupić puzzle wraz z ich ulubionymi postaciami z bajek jak choćby świnka Peppa czy Elsa i Anna z Krainy Lodu.

Puzzle tradycyjne

Nieco starsze dzieci, a także młodzież i dorośli docenią puzzle tradycyjne. Można doskonale dobrać poziom ich trudności poprzez wybór odpowiedniej ilości elementów. Ten ponadczasowy prezent rozwija wspaniale wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość oraz umiejętności kojarzenia. Ponadto im więcej elementów, tym poziom zaawansowania rośnie, ale także wydłuża się czas zabawy! Na rynku znajdziemy ogromny wybór puzzli tradycyjnych. Zaczynając od tych dla najmłodszych dwu/ trzylatków dla których znajdziemy podstawowe dopasowywanie kształtów i skojarzeń a kończąc na skomplikowanych układankach miast czy obrazów znanych malarzy. Coraz to popularniejsze są puzzle edukacyjne dla dzieci, które poprzez prawidłowe ich złączenie, uczą równań, sylab, cyferek, kształtów itp. Oczywiście wśród puzzli tradycyjnych wciąż znajdziemy takie, które po złożeniu przedstawiają krajobrazy, architekturę, postaci z bajek i filmów czy pojazdy.

Puzzle 3D

Jest to bardzo ciekawa alternatywa w stosunku do puzzli tradycyjnych, ze względu na podobne wartości jakie może nam dać. Najczęściej są kupowane dla małych i dużych chłopców, aspirujących do miana konstruktorów. Te puzzle i proces ich układania,  przypominają konstrukcje modeli, choć też zdarzają się budowle domów i zamków dla małych księżniczek. Najczęściej przedstawiają one znane obiekty architektoniczne z całego świata, ale także modele różnych pojazdów czy abstrakcyjne obiekty dla dzieci. Oprócz tradycyjnych puzzli 3D znajdziemy również takie wykonane z drewna czy plastiku, tworzące zabawki po złożeniu.

Puzzle magnetyczne

Te puzzle głównie przeznaczone są dla dzieci, od tych najmłodszych do gimnazjum. Poprzez ich układanie uczą się one na przykład alfabetu, budowy ciała człowieka czy elementów ubioru. A dzięki kolorowym magnesom i tablicy magnetycznej doskonale również sprawdzą się do zabawy nawet podczas podróży.

Puzzle drewniane

Skierowane głównie do najmłodszych dzieci, zawierają niewielką ilość elementów. Mogą one również uczyć na przykład liczenia, dopasowywania podstawowych kształtów czy także standardowo: układania spójnego obrazka z paru dużych elementów.

Puzzle na zamówienie

Puzzle na zamówienie to doskonała możliwość w dzisiejszych czasach do spersonalizowania prezentu do naszych potrzeb. Dzięki temu, możemy uzyskać jedyny i niepowtarzalny prezent, który z pewnością zostanie zapamiętany! Puzzle same w sobie edukują, poszerzają wyobraźnię, wzmacniają spostrzegawczość,a to wszystko we wspaniałej atmosferze zabawy. Dodatkowo poprzez wykonanie specjalnie puzzli na zamówienie, możemy obdarować każdego czymś jedynym w swoim rodzaju! Co umieścimy na puzzlach, zależy już od nas, choć chyba najpopularniejsze są zdjęcia.