Gra planszowa Scotland Yard

Scotland Yard to określenie opisujące szeroko pojętą londyńską policję. Pochodzi od nazwy ulicy przy której w latach 1825- 1890 r.  mieściła się jej siedziba. Scotland Yard zajmuje się specjalistycznymi badaniami kryminalistycznymi. Na podstawie jego działań powstała wspaniała gra planszowa dla od trzech do sześciu graczy, której głównym celem jest złapanie złoczyńcy- Pana X, w którego wciela się jeden z nich.

Ogólne zasady gry

Znany producent gier planszowych – Ravensburger wydał ją po raz pierwszy w 1893 roku i od tego czasu plansza praktycznie nie uległa zmianom, choć samo miasto już tak. Przedstawia ona mapę Londynu, wraz z przystankami metra, autobusów oraz trasami taksówek- po których będą się przemieszczać gracze swoimi pionkami. Jeden z nich zostaje kryminalistą – Panem X, reszta zaś wciela się w role detektywów i poprzez wspólne działania próbują złapać złoczyńcę. To właśnie dobrze zorganizowana współpraca oraz zaplanowane ruchy, tak, aby obstawić jak najwięcej lokalizacji, jest kluczem do zwycięstwa- czyli schwytania zbiega. Jeśli natomiast nie uda się to w trakcie 24 ruchów, Pan X wygrywa.

Szczegółowe zasady Scotland Yardu

Początkowe ustawienie pionków graczy ustala się przez losowanie żetonów z numerami pól, które są miejscami połączeń tras. Jedyną osobą, która nie ujawnia wylosowanego miejsca jest Pan X. Przezroczyste pionki do gry z kolorowymi główkami odzwierciedlają detektywów, a ich położenie jest znane w każdym momencie gry. Natomiast pionek Pana X z przezroczystą główką, pojawia się tylko co kilka tur na planszy. Reszta jego ruchów i pozycji jest zapisywana na tabliczce i przykrywana biletem na konkretny środek komunikacji. Dzięki temu Detektywi mogą analizować, w którym kierunku się poruszał, ponieważ z każdej lokalizacji istnieje ograniczona ilość ruchów określonym środkiem transportu. Pan X może jeszcze w wyjątkowych sytuacjach skorzystać z promu po rzece Tamizie. Każdy z graczy na początku rozgrywki otrzymuje określoną ilość biletów na konkretne środki transportu, którymi płaci za każdy ruch. W związku z tym posiada ograniczoną ilość ruchów, które może wykonać metrem, busem czy taksówką, a zużyte żetony przekazuje do puli biletów Pana X.

Producent tej gry planszowej dał Złoczyńcy jeszcze dwa specjalne bilety: jeden pozwalający na wykonanie dodatkowego ruchu w trakcie jednej rundy oraz drugi tzw. “czarny bilet” nie ujawniający jakim środkiem transportu się porusza w danej rundzie Pan X. Gra w dużej mierze opiera się na zaufaniu względem gracza wcielającego się w rolę Pana X, jako że ma on szerokie możliwości oszukania pozostałych uczestników. Koniec gry następuje w momencie, gdy którykolwiek z Detektywów znajdzie się na tym samym polu, co Pan X – który ma obowiązek w takim przypadku się ujawnić.

Scotland yard, francuska żandarmeria czy CIA?

Ta stara, choć wspaniała gra planszowa niestety posiada tylko jedna wersję swojej planszy, która przedstawia fragment Londynu. Dzięki uniwersalnym, łatwym zasadom jest to idealna gra , której planszę, żetony oraz pionki możemy stworzyć sami wraz z producentem gier planszowych. Dzięki temu możemy poznać inne miast lub wymyślić bajkowe krainy, a także wcielić się w inną policję czy poruszać się rikszą, dorożką lub łódką. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Pionki do gry, możemy również spersonalizować. Scotland Yard to doskonała gra dla całej rodziny czy paczki znajomych, a już zwłaszcza dla miłośników organów ścigania! Poprzez zmianę planszy, żetonów czy pionków dodatkowo może nabrać charakteru edukacyjnego.