Jak serwować różne rodzaje win?

Lato, świeże owoce, spotkanie ze znajomymi lub romantyczna kolacja z potrawami kuchni włoskiej czy też wigilijna, rodzinna wieczerza- to tylko niektóre z okazji przy których dobór wina i sposób jego podania jest bardzo ważny. Oczywiście nie jest to najważniejsze w tych spotkaniach, ale dobrze jest znać zasady, którymi można się posługiwać, wówczas picie wina będzie jeszcze przyjemniejsze!

Jak zapakować wino?

Zacznijmy od początku. Co jeśli wybieramy się do kogoś na kolację i chcemy w ramach dobrego gestu, dla Pani/ Pana domu sprezentować butelkę wina? Czy wypada nam przynieść ją bez eleganckiego opakowania? Wino jest często takim rodzajem alkoholu, które podajemy bez opakowania ozdobnego, tuż po przyjściu, bezpośrednio do gospodarza domu. Jeśli natomiast chcemy dać je w formie prezentu, na jakąś uroczystość jak urodziny czy rocznica ślubu, wówczas w dobrym guście będzie skorzystanie z eleganckiego, wąskiego opakowania. Ciekawostką w tym temacie są również oryginalne opakowania na wino, które możemy spersonalizować do odbiorcy.

Jak podawać wino?

Odpowiedni wybór wina do okazji i serwowanego jedzenia

To niezwykle kluczowe, aby prawidłowo wybrać rodzaj wina do okazji lub też do osoby obdarowywanej. Z pewnością wybierzemy inne wino na kameralną kolację we dwoje, a inne na dużą, rodzinną imprezę, gdzie wino może stać się tylko anonimowym alkoholem. Warto jest więc dogłębnie się nad tym zastanowić, zanim sięgniemy po butelkę wina z półki sklepowej.

Dobrze także zwrócić uwagę do jakich potraw będziemy serwować konkretne wino. Często jednak stworzenie idealnego połączenia jest niemal niemożliwe, zwłaszcza dla amatorów wina. Z pewnością lepiej wino do potrawy dobierze sommelier, ale jeśli nie mamy żadnego wśród znajomych to w tym artykule spróbujemy podpowiedzieć parę prostych, ogólnych wskazówek.

  • Potrawy lekkie takie jak delikatne ryby czy drób lubią być łączone z lekkim winem.
  • Natomiast dania smażone, pieczone, zawierające sery, śmietanę i ciemne sosy, będą wymagały połączenia z winem o wyraźnym smaku. 
  • Wina słodkie będą idealne do deserów, a także do przekąsek.
  • Wino nie powinno zdominować smaku potraw i na odwrót. Chyba, że świadomie podejmiemy inną decyzję.
  • W przypadku potraw w sosie decydujący wpływ na wybór wina ma sos.

W sieci i księgarniach znajdziemy całe mnóstwo porad na temat dopasowywania wina do potraw. Choć w świecie winiarzy, odchodzi się ostatnio od sztywnych reguł, a dobór odpowiedniego trunku do dania opiera się coraz częściej na doświadczeniu i po prostu – na naszym smaku.

Kolejność podawania wina

To kolejna, bardzo ważna kwestia. Choć zazwyczaj, na co dzień kupujemy jedną butelkę wina, dopasowując ją do głównego dania, to w przypadku większych imprez, sprawa się nieco komplikuje. Aby jak najlepiej poczuć walory trunku, podaje się najpierw wina musujące, następnie białe, wytrawne, potem ciężkie czerwone, a na koniec deserowe. Serwuje się wina od najlżejszych do najcięższych.

Odpowiednia temperatura

Przede wszystkim istotna jest temperatura wina, gdyż wpływa ona znacząco na jego smak i zapach. Jego odpowiednie schłodzenie, sprawi iż, zawarty w nim alkohol nie będzie tłumił bukietu wina. Bezwzględnie zimne, z lodówki podajemy wina musujące oraz szampany. Ich temperatura powinna wynosić między 6 a 8 stopni C, którą z łatwością można osiągnąć poprzez włożenie ich do lodówki na kilka godzin przed degustacją. Wino białe i różowe najlepiej będzie smakowało w temperaturze 10- 12 stopni, natomiast czerwone między 16 a 18, co można osiągnąć poprzez włożenie go na około pół godziny do lodówki. Doda to mu przyjemnego, lekkiego orzeźwienia. I pamiętajmy- zawsze lepiej jest podać wino za zimne, niż zbyt ciepłe.

Otwieranie i serwowanie

Każdy z nas przecież dobrze wie jak otworzyć wino. Potrzebny do tego jest w zasadzie tylko dobry, sprawny korkociąg. W domowym zaciszu nie potrzebujemy przecież zasad obowiązujących w ekskluzywnej restauracji, choć niektóre wskazówki, dla wytrawnych smakoszy mogą okazać się całkiem pomocne:

  • po pierwsze: nie bójmy się win z nakrętką, już dawno minęły czasy, w których butelki zakręcane serwowały jedynie amarenę czy inne tanie wino;
  • wina musujące warto otworzyć jednak bez głośnego dźwięku, który jest nieelegancki, a jednocześnie może nas wystraszyć;
  • małym nożykiem należy rozciąć folie otaczająca korek i szyjkę butelki, na takiej wysokości, aby wino nie miało kontaktu z folią;
  • nie wkręcajmy do końca korkociągu, aby uniknąć przedziurawienia korka, a tym samym jego kawałków w butelce, a później w naszym kieliszku… sprawdźmy także stan korka: jeśli jest bardzo suchy lub spleśniały, to znak iż wino jest zepsute!
  • wino powinno wypełniać około ⅓ kieliszka, mniej więcej 150 ml, gdyż tylko taka jego ilość pozwala na odpowiednie napowietrzenie i uwolnienie jego wszystkich, wspaniałych aromatów;
  • Jeśli serwujemy kilka rodzajów win, do każdego z nich należy podać czysty kieliszek.

Kieliszki

Kieliszki do wina to podstawowy element wyposażenia każdego domu. Warto jednak mieć ich choć dwa rodzaje- do wina czerwonego i białego. Aczkolwiek aby zaimponować gościom swoim profesjonalizmem powinniśmy zastosować się do paru wskazówek, gdyż kształt kieliszka jest bardzo ważny:

  • najważniejsze: wino to elegancki trunek, który koniecznie musi być podany w nienaganny sposób, w doskonale umytym, poprawnie wypłukanym szkle i nienagannie wysuszonym;
  • Do wina czerwonego kieliszek powinien mieć stosunkowo brzuchatą czaszę, im starsze wino tym bardziej powinien być wypukły;
  • duże szkło do czerwonego trunku umożliwia styczność wina z powietrzem, co ulotni jego niesamowity aromat;
  • zdecydowana większość sommelierów poleca serwowanie wina w szkle, zamiast eleganckiego kryształu, gdyż dzięki temu uwydatni się dokładnie kolor trunku;
  • kieliszki do białego wina powinny być: mniejsze od tych do czerwonego, gdyż nie potrzebują tyle napowietrzenia; ponadto: smukłe, na długiej nóżce, z delikatnie rozchylającymi się ku górze krawędziami.