Jak stworzyć idealną listę zakupów i kupić tylko to, co zaplanowaliśmy?

W dobie zarówno dobrobytu, jak i panującej pandemii koronawirusa, łatwo jest dać się porwać szaleństwu zakupów. Zwłaszcza jak jesteśmy już w sklepie i co krok mijamy kuszące nas produkty wyłożone na atrakcyjnych dla oka ekspozytorach reklamowych. W każdej alejce znajdziemy coś, co będzie próbowało nas skusić do zakupu coraz to większej ilości towaru. Jak możemy zapobiec nadmiernym zakupom i wydawaniu pieniędzy? Jak możemy ograniczyć marnowanie się żywności? Podpowiadamy w paru prostych trikach.

Lista zakupów

To najlepsze rozwiązanie, które pomoże nam uniknąć niepotrzebnie wydanych pieniędzy oraz zaoszczędzi także żywność i tym samym środowisko. Warto ją dokładnie przeanalizować, pod kątem wszystkich domowników oraz wszelkich artykułów, które mogą być nam potrzebne w nadchodzącym czasie. Najlepiej jest robić jedne duże zakupy- raz w tygodniu, a w między czasie dokupić brakujące nam towary codziennego użytku, takie jak: pieczywo czy świeże warzywa i owoce. Dlatego wpierw zastanówmy się jakie mamy plany na nadchodzący tydzień, tak abyśmy byli gotowi zarówno do pójścia do pracy, szkoły czy też na wakacje w górach. Uwzględnij zajęcia dodatkowe wszystkich domowników, wyjazdy, odwiedziny i nie planuj posiłków na dni kiedy wiesz, że zjesz poza domem.

Przed wyjściem z domu

  • Przegląd szafek, lodówki i zamrażarki – zanim zapiszemy nasze potrzeby na liście zakupów, warto wpierw sprawdzić, co tak naprawdę już posiadamy w naszej domowej spiżarni,  a czego nie. Od czasu do czasu, dobrze też spojrzeć na daty ważności produktów, które leżą w szafkach już dłużej.
  • Zaplanuj wcześniej posiłki – z wyprzedzeniem warto zastanowić się przede wszystkim nad tym co będziemy jedli na obiady w następnym tygodniu, ale także w miarę możliwości przemyśleć przekąski, śniadania i kolacje. Oczywiście musimy uwzględnić od razu ilość potrzebnych produktów oraz preferencje domowników, tak aby wystarczyło ich dla wszystkich.
  • Porównaj ceny – jeśli masz taką możliwość, a także zależy Ci, aby kupić dane produkty jak najtaniej, warto przejrzeć dostępne w internecie gazetki promocyjne lub spojrzeć na aplikacje konkretnych sklepów. Dzięki temu ustalisz, w którym sklepie uda Ci się kupić wszystkie interesujące produkty i zapłacić za nie najmniej. Nie daj się jednak zwieść rzekomym promocjom! Rzetelnie porównaj ceny promocyjne do standardowych, sprawdź też koniecznie daty ważności będąc już w sklepie.
  • Zaplanuj swoją listę – posegreguj produkty najlepiej albo według kolejności w której przemierzasz alejki w sklepie, albo według kategorii towarów. Dzięki takiej liście dokładnie wiesz, co chcesz kupić z danego działu i nie rozglądasz się za produktami na ekspozytorach reklamowych, które tak naprawdę nie są Ci potrzebne, a tylko podwyższają rachunek końcowy. Korzystaj albo z klasycznej kartki i długopisu, albo z możliwości jakie dają nam nowe technologie- czyli z aplikacji na telefon. Dzięki nim, tworzenie listy zakupów może być jeszcze łatwiejsze, gdyż można je dzielić wraz z innymi domownikami, tak aby każdy mógł wpisywać brakujące rzeczy. Aplikacje mogą także zapamiętywać nasze przeciętne zakupy, dzięki czemu nie potrzeba tworzyć listy zakupów za każdym razem od początku.
  • Pamiętaj o swoich siatkach! Zarówno z troski o środowisko, jak i dla oszczędności swojego portfela. W Polsce reklamówki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska są płatne od 2019 roku.

Idąc na zakupy

  • Nie wychodź na zakupy nigdy głodny lub zmęczony! Wówczas zakupisz więcej niepotrzebnych towarów, zwłaszcza tych pięknie pachnących i kuszących już od samego wejścia.
  • Nie kupuj na zapas– nawet jeśli wydaje Ci się, że to suuuuper promocja! Kupuj z głową: porównaj ceny, promocja to nie zawsze okazja, sprawdź daty ważności i czytaj etykiety!
  • Idź swoją stałą trasą– nie szwendaj się w pobliżu ekspozytorów reklamowych czy zachęcających plakatów.