Najpopularniejsze gatunki whisky

Whisky to alkohol unikatowy, nie tylko ze względu na swoją cenę, ale przede wszystkim ze względu na czas jaki spędza dojrzewając w beczkach dębowych. Oczywiście im starsza  tym dużo cenniejsza, a tym samym dużo droższa. Nawet James Bond ostatecznie pił whisky, gdyż ten alkohol odzwierciedla cechy, z których agent 007 jest najbardziej znany: siłę, odwagę, inteligencję oraz męskość. Wszystkich dzielnych koneserów whisky, zapraszamy do lektury zagłębiającej się w szczegóły dotyczące tego eleganckiego alkoholu.

Rodzaje whisky

Każdy z nas z pewnością nieraz pił “jakąś” whisky. Znane marki, dostępne często w ozdobnych lub eleganckich opakowaniach na alkohol prześcigają się w sposobach przyciągnięcia do siebie klientów. Jednym z nich jest właśnie oryginalne pudełko i to nie może być zwykły karton na wino, a koniecznie eleganckie opakowanie. W zależności od składu wyróżniamy takie gatunki whisky, które już między sobą różnią się jakością i tym samym ceną:

Można wydzielić tu typy whisky zależnie od tego z czego zrobiona jest ona na początku i z czym zostaje wymieszana na końcu swojej produkcji. I tak wyróżniamy:

  • single malt – do jej produkcji wykorzystuje się tylko słód jęczmienny, wodę i drożdże. Słód jest suszony na torfowych paleniskach, co słusznie wpływa na smak. Dojrzewa latami w dębowych beczkach, używanych wcześniej do produkcji innych trunków, takich jak np. porto czy sherry. Jest podstawowym produktem do kompozycji whisky mieszanych (blended). Najbardziej doceniana przez koneserów.
  • blended – najbardziej komercyjna whisky, gdyż wyprodukowana z mieszaniny różnych whisky typu single – malt wraz z whisky zbożową ( w około 70- 80%) w proporcjach różniących się pomiędzy producentami; najczęściej serwowana jako „whisky on the rocks” czyli na kostkach lodu lub specjalnych chodzących kamieniach.
  • blended malt – to whisky wyprodukowana z mieszaniny tego trunku, ale wykonanego tylko na słodach.
  • grain – wyprodukowana z różnych gatunków zbóż, odznacza się jednak kiepską jakością.
  • single cask/ single barrel – pochodzi z jednej beczki i jednego procesu destylacji; jest bardzo droga, bardzo rzadko spotykana, dlatego jest szczególnie ważna dla koneserów.
  • bourbon – to odmiana amerykańskiej whisky, której produkcja niczym nie różni się od pozostałych trunków z tamtego kraju, oprócz leżakowania w stanie Kentucky. Co nie ma wpływu na jej smak.

Ze względu na kraj pochodzenia wyróżniamy whisky

  • szkocką – najbardziej rozsławiona w świecie. Produkowana wyłącznie w Szkocji w 100% ze słodu jęczmiennego lub z domieszką z innych zbóż, dojrzewa w używanych, dębowych beczkach przez przynajmniej trzy lata. Wśród niej wyróżniamy:
    • Whisky słodowa (malt whisky)  – wytwarzana według najstarszego i najbardziej tradycyjnego przepisu produkcji, opierającego się w dużej mierze na tych samych zasadach, co whisky wytwarzana wieki temu przez średniowiecznych mnichów: w procesie zacierania, fermentacji, destylacji i leżakowania (dojrzewania) wykorzystuje się miedziane alembiki. Jedynym dodatkiem, do trzech podstawowych składników bywa, dodawany dla utrzymania stałej barwy – karmel. Jej najpopularniejszą postacią jest tzw. Single Malt Whisky – wytworzony z jednego rodzaju słodu jęczmienia w jednej destylarni, ale finalnie pochodząca z różnych beczek. Ba! Nawet z różnych roczników. Najpopularniejsze gatunki single malt whisky: Laphroaig, Ardbeg, the Balvenie, Glenmorangie, Glenfiddich. Wysokiej jakości jest Single Cask Whisky – trunek pochodzący w całości z jednej beczki, posiadający dzięki unikalnym cechom każdej z nich odmienny smak. To mocno limitowane edycje whisky liczące od nieco ponad stu do około pięciuset butelek, najczęściej numerowanych – nierzadko ręcznie.
    • Whisky zbożowa – po wynalezieniu aparatu do destylacji ciągłej rozpoczęto przemysłową produkcję destylatu na bazie niemal dowolnych zbóż, bez konieczności ich słodowania, dzięki czemu to właśnie grain whisky przyczyniła się do ekspansji whisky na świecie. Jej produkcja skoncentrowała się głównie na południu Szkocji, w Lowlands. Swoim smakiem przypomina swojską wódkę.
  • amerykańską – produkowana w przeważającej części z kukurydzy, ale także żyta, pszenicy i słodu jęczmiennego w nowych, również dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata.
  • irlandzką – produkowana wyłącznie z jęczmienia i jego słodu, podlegająca trzykrotnej destylacji, a dojrzewająca w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata. Słód jest suszony bez użycia torfu. Daje to destylat bardziej gładki w smaku i łagodniejszy od szkockiego.
  • japońska – produkowana od 1924 roku w japonii, odwzorowuje produkcję szkockiej whisky. Mimo to charakteryzuje się smakiem uznawanym przez koneserów na całym świecie.