Rodzaje i zastosowanie folii stretch

Powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach folia stretch powstała w 1908 roku na drodze przypadku. Była efektem nieudanego eksperymentu… stworzenia wodoodpornego obrusu. Nazwano ją wówczas celofanem. Aktualnie folię stretch produkuje się z różnych tworzyw, a jej zastosowanie jest wszechstronne. Przede wszystkim, stosowana jest w przemyśle, działalności magazynowej i w branży logistycznej. Niska cena sprawia, że pojawia się coraz więcej branż, w jakich decyduje się o jej wykorzystaniu.

Rodzaje folii stretch

Dostępne są trzy rodzaje folii stretch:

  • do pakowania ręcznego,
  • jumbo
  • do pakowania maszynowego.

Wytrzymała folia stretch do pakowania ręcznego ciężkich materiałów

Folia stretch do pakowania ręcznego ma niższą grubość. Idealnie sprawdza się przy pakowaniu asortymentu o lekko zaokrąglonym kształcie. Wśród folii do pakowania ręcznego można też znaleźć folię o wyższej grubości. Wykorzystuje się ją do zabezpieczania tak zwanego ciężkiego asortymentu: cegieł, kostek brukowych i materiałów metalowych. Renomowany producent opakowań oferuje folię stretch ręczną w grubościach od 10 do 40 mikrometrów, a także szerokościach od 100 do 500 milimetrów.

Folia ręczna zwykle produkowana jest na tulejach: 0,20 kilogramów, 0,25 kilogramów i 0,30 kilogramów. Jeśli decydujemy się na korzystanie z usług doświadczonego producenta to może on również wyprodukować folię ręczną w oparciu o indywidualne parametry. Folia ręczna dostępna jest na rynku w kolorze transparentnym, białym, niebieskim i czarnym.

Folia jumbo

Folia stretch jumbo to folia przeznaczona do dalszego przetwarzania, czyli konfekcjonowania na folię ręczną. Zakres grubości takiej folii wynosi od 10 do 40 mikrometrów, szerokość od 100 do 500 milimetrów, a długość nawoju na rolce to od 3.000 metra do 4.500 metra.

Folia do pakowania ręcznego

Można również wyróżnić folię stretch do pakowania maszynowego. Wykorzystywana jest do owijania towaru na paletach przy pomocy specjalnych automatów owijających. Posiada wysokie parametry rozciągu, w związku z czym jest polecana do owijania towarów odpornych na odkształcenia. Dzięki temu można znacznie ograniczyć koszty pakowania. Folia maszynowa jest produkowana od 10 do 40 mikronów, a także w szerokości od 500 do 1000 milimetrów. Dzielona jest na grupy, uzależnione od stopnia jej rozciągliwości. Zwykle są to grupy: Standard, Power i Super Power. Folie ręczne uważa się za rozciągliwe do dwóch razy, a maszynowe za rozciągliwe do trzech razy.

Zastosowanie folii stretch

Folia stretch jest na co dzień wykorzystywana do pakowania i zabezpieczania produktów. Uważa się ją w tej dziedzinie za materiał uniwersalny. Jej najważniejsze cechy to:

  • wysoka elastyczność,
  • rozciągliwość,
  • stabilność,
  • ochrona przed zabrudzeniami i wilgocią.

Poza branżą transportową folie stretch można o wiele częściej niż kiedyś znaleźć w sklepach spożywczych i meblowych, a także w gospodarstwach domowych.

Ze względu na to, że wyróżnia się różne rodzaje folii stretch to można je dobierać wprost do określonych produktów lub do funkcji, jakie mają spełniać. Prawidłowo dopasowana folia jest gwarancją jak najlepszego zabezpieczenia dla określonego produktu.