Białe wino – jak powstaje i na co zwracać uwagę przy wyborze

Białe wino jest podobnie popularne jak wino czerwone. Ten alkohol również podaje się z różnymi daniami. Ponadto doskonale smakuje, gdy pije się go bez dodatkowej konsumpcji. Wino tego rodzaju to świetny wybór na różne okazje i też dobry pomysł na prezent.

Jak powstaje białe wino?

Pierwszy etap prowadzący do uzyskania wysokiej jakości białego wina polega na odszypułkowaniu winogron. W tym momencie wybiera się metodę fermentacji. Można to zrobić zarówno przy użyciu drożdży naturalnych jak też hodowlanych. Decydując się na tę drugą, winiarz musi posłużyć się dwutlenkiem siarki, który zabija drożdże naturalne. Zanim dojdzie do kolejnego etapu, tłoczenia owoców, przeprowadza się niezbyt długo trwającą macerację grona. Ma to na celu uzyskanie pożądanego aromatu. Dopiero teraz następuje tak zwana sedymentacja.

Tak, jak w przypadku wina czerwonego, tak i tu, czasem trzeba dosłodzić trunek. I to jest właściwy na to moment. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zazwyczaj wielcy winiarze krok ten pomijają. Następnie moszcz jest odsiarczany, a drożdże szlachetne są szczepiane. Teraz dochodzi do procesu fermentacji. Proces można uznać za zakończony, kiedy w winie jest mniej niż 2 g cukru na litr napoju. Do ostatniego etapu produkcji wina należy zaliczyć zlanie wina znad osadu i klarowanie. Dopiero w tej postaci może trafić do butelek.

Część z win winiarze poddają procesowi fermentacji mlekowo-jabłkowej. Na jego podstawie ostry kwas jabłkowy przemienia się w zdecydowanie łagodniejszy mlekowy. Dzieje się tak, gdy owoce mają więcej kwasu niż cukru. Niektórzy winiarze rezygnują z tej metody, ponieważ zdecydowanie wolą zachować kwasowość wina, aby uzyskać balans oraz dodać winu temperamentu. Wówczas wino jest też nieco świeższe.

Do czego pasuje białe wino – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Białe wino doskonale komponuje się z rybami, drobiem, owocami morza, serami i grzybami (nie wliczając prawdziwków). Ponadto pasuje do wędlin, pasztetów i wątróbki. Wybór białego wina należy do każdego z osobna i powinien koncentrować się głównie na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. Jeden lubi wino słodkie, drugi półwytrawne. Trudno jest wskazać komuś konkretny napój alkoholowy, kiedy nie zna się jego preferencji. Tak więc wybierając białe wino, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakich dań zostanie podane i jakie kto ma upodobania smakowe. Przy wyborze tym nie należy kierować się ich ceną czy wyglądem butelki, gdyż to nie ma najmniejszego znaczenia. Są zdecydowanie ważniejsze kryteria wyboru jak chociażby te wymienione powyżej.

Eleganckie opakowanie do białego wina

Białe wino może posłużyć na prezent na różne okazje, zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Wystarczy kupić specjalne kartony na wino, aby stworzyć w ten sposób elegancki podarunek. Białe wino pasuje do wielu dań. Można je pić również samo. Jeżeli więc ktoś otrzyma taki prezent, z pewnością będzie z niego zadowolony. Dla lepszego efektu warto zainwestować w opakowanie, które jest eleganckie i nowoczesne, wykończone według wysokich standardów. Może to być karton z logo firmy albo z jakąś specjalną dedykacją. Butelkę białego wina w eleganckim kartonie warto zabrać ze sobą, wybierając się na wesele albo inną rodzinną mniejszą czy większą uroczystość. Parapetówka, odwiedziny, rocznica, to też dobre okazje, aby sprezentować drugiej osobie dobre wino w oryginalnym opakowaniu. Dziś kartony są dużo popularniejsze, niż zwykłe torebki, jakie stosowało się jeszcze do niedawna. To taka mała podpowiedź dla tych, którzy właśnie zdecydowali się na kupno tego rodzaju upominku.

Podsumowując, białe wino przygotowuje się w podobny sposób jak czerwone. Z tym że służą do tego białe winogrona. Wino to również dostępne jest w różnych wersjach. Występuje jako słodkie, półsłodkie, półwytrawne oraz wytrawne. Każde z nich pasuje do innych dań, różni się smakiem i aromatem. Dobre wino można kupić w rozsądnej cenie. Warto też wybrać je na prezent. Tym bardziej że teraz można dokupić ciekawe, eleganckie i dobrej jakości kartony na wino, które idealnie dopasowują się do wielkości butelki i świetnie prezentują się jako całość.