Czerwone wino – jak powstaje i na co zwracać uwagę przy wyborze

Czerwone wino to trunek niezwykle popularny i zarazem uwielbiany przez ludzi na całym świecie. Podaje się je do różnych potraw. Jest też uświetnieniem romantycznej kolacji… Warto byłoby wiedzieć, skąd w ogóle bierze się ten wyjątkowy napój, a konkretnie, jak powstaje.

Jak powstaje czerwone wino?

Proces produkcji wina rozpoczyna się od odszypułkowania i zgniatania zebranych gron. Postępuje się w ten sposób, ponieważ szypułki mogłyby nadać temu napojowi zbyt gorzkiego i ściągającego smaku. Kolejny etap polega na tak zwanym siarkowaniu dwutlenkiem siarki w celu wyeliminowania naturalnych drożdży. Zdarza się również, że przeprowadza się szaptalizację, czyli mówiąc wprost, dosładzanie. Dodaje się wówczas cukier, co prowadzi do tego, że grona są szczepiane drożdżami szlachetnymi. Czasem używa się drożdży naturalnych. W każdym razie na tym właśnie etapie dochodzi do ich fermentacji alkoholowej. W tym samym czasie ma miejsce maceracja.

Do wina ze skórek przechodzą taniny i barwniki. W efekcie tego powstaje kożuch, który miesza się razem z moszczem. W niektórych przypadkach stosuje się tak zwaną metodę maceracji węglowej. Tak postępuje się w przypadku win charakteryzujących się owocowym aromatem i zdecydowanymi nutami świeżości. Wina te przeznaczone są do szybkiego wypicia. Są lekkie. Na czym dokładnie polega ta metoda? Na wykorzystaniu całych gron winorośli i umieszczeniu ich w szczelnie zamkniętych zbiornikach. Z biegiem czasu powstaje tam takie ciśnienie, że winogrona te same zaczynają pękać. Proces ten nie trwa zbyt długo. Zaledwie 3-5 dni. W dalszej kolejności wino tłoczy się, a następnie odfermentowuje do odpowiedniego poziomu.

Czym kierować się przy wyborze czerwonego wina?

Niektórzy wybierając wino, kierują się opiniami rodziny, znajomych, przyjaciół czy przypadkowych ludzi wypowiadających się w internecie. W ogóle nie biorą pod uwagę tego, że może nie mają oni dostatecznej wiedzy na ten temat. Sposobów dobierania dobrego wina jest wiele. Warto posłużyć się taką niecodzienną dość metodą, polegającą głównie na udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych, z pozoru zupełnie niezwiązanych z tematem, pytań. Odpowiedzmy więc sobie, czy słodzimy herbatę.

Jeśli tak, to może warto wybrać wino słodkie lub półwytrawne. Kolejne pytanie to, czy pijemy herbatę z cytryną. Jeżeli ktoś gustuje w takich napojach, to trafnym wyborem może być wino słodko-kwaśne. Ci, którzy gustują w mocnej, gorzkiej kawie, zapewne będą zauroczeni smakiem wina wytrawnego o cierpkim smaku. Fani lekkiej i słodkiej kawy rozsmakują się w winie delikatniejszym.

Wybierając wino, należy również zwrócić uwagę na etykietę, a konkretnie na to, gdzie było ono rozlewane. Najlepiej, aby czynność ta była wykonywana na miejscu w winnicy. Poza tym warto mieć na uwadze to, że czerwone wino pasuje do kurczaka z rożna, pikantnej ryby, a także pieczonych i smażonych mięs.

Czerwone wino to fantastyczny pomysł na prezent!

Ponieważ, jak już zresztą wiadomo, wino jest ulubionym trunkiem wielu ludzi na całym świecie, a w dodatku wybór tego napoju jest ogromny, świetnie pasuje na prezent. Można bez problemu kupić tańsze i droższe wina. Są one w zasięgu ręki, dostępne w wielu sklepach, nie tylko monopolowych. Wystarczy więc umieścić butelkę w eleganckim opakowaniu, aby sprawić radość drugiej osobie. A jak wiadomo, okazji do obdarowywania nie brakuje. Teraz można kupić specjalne kartony na wino, które świetnie komponują się wraz z butelką dobrego trunku. Są lepszym opakowaniem niż zwykła papierowa torebka. Ich cena wcale nie jest jakoś szczególnie wysoka, a taki prezent wygląda elegancko. Można podarować go bliskiej osobie, a nawet klientowi czy kontrahentowi.

Na kartonie istnieje możliwość wykonania specjalnego nadruku, np. logo. Wystarczy zakupić kartony bezpośrednio u producenta, który dodatkowo oferuje tę właśnie usługę. W ofercie znajdują się kartony w naturalnym kolorze albo też w innych kolorach. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego kto potrzebuje. Tak więc podsumowując, czerwone wino to naprawdę świetny wybór.