Wino Verde – czym jest i dlaczego kocha je cała Portugalia

Wino to napój alkoholowy, który ujmuje swym aromatem i smakiem. Uwielbiają go ludzie na całym świecie. Podaje się je do posiłków, ale smakuje równie dobrze bez jakichkolwiek dodatków. Coraz częściej wręcza się je na prezent. Do polecanych należą wina portugalskie. Są wyjątkowe pod każdym względem.

Vinho Verde – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wino Verde to portugalski trunek. Może być białe, czerwone, a nawet musujące. Urozmaicenie jest całkiem duże. Można więc mieć pewność, że każdy znajdzie dla siebie napój, który przypadnie mu do gustu. Na Vinho Verde często mówi się „wino zielone”.  Skąd ta nazwa? Otóż butelkuje się je szybko po zbiorach i pije jako młode. W związku z tym z pewnością nie można nazwać go winem dojrzałym.

Vinho Verde pochodzi z regionu Minho, który mieści się na północy Portugalii. Wina, które są tam produkowane mają w sobie dużo kwasu, co wynika z panującej pogody. W tym regionie jest deszczowo i niezbyt ciepło. Wino to najczęściej powstaje z kilku szczepów, choć zdarzają się również jednoszczepowe. Do czołowych szczepów białych można zaliczyć następujące: Loureiro, Arinto, Alvarinho, Avesso i Trajadura. Jeśli chodzi o czerwone, to niewątpliwie: Vinhao oraz Alvarelhao. Białe Vinho Verde jest bardzo lekkie. Ma zaledwie 9-11% alkoholu. W smaku są lekko kwaskowate, niekiedy również delikatnie gazowane. Wino to najlepiej smakuje, gdy jest zimne.

Kilka praktycznych wskazówek o Vinho Verde

Niektórzy pytają, po czym poznać dobre Vinho Verde. Eksperci radzą, by zwracać uwagę na nazwisko producenta. Okazuje się, że nazwiska dobrych, polecanych winiarzy można znaleźć w przewodnikach winiarskich. Jeżeli więc komuś zależy na naprawdę dobrym winie, powinien tym właśnie przewodnikiem się posłużyć. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, jakie roczniki warto kupować, należy wspomnieć, że im wino to jest młodsze, tym lepiej. Takie są zalecenia producentów. I… jeszcze jedno – z czym to wino pić? Otóż Vinho Verde świetnie sprawdzi się jako aperitif. Idealnie pasuje na lato. Dobrze komponuje się ze świeżymi sałatkami, nowalijkami, sałatkami w sosie jogurtowym, z rybami morskimi i owocami morza. Z kolei czerwone Vinho Verde świetnie pasuje do gulaszu wieprzowego.

Dlaczego Portugalczycy uwielbiają Vinho Verde?

Vinho Verde to wino, które lubiane jest praktycznie na całym świecie, ale w szczególności uwielbiane jest przez samych Portugalczyków. Dlaczego? Co w nim takiego wyjątkowego? Chociażby dlatego, że jest tanie, pyszne i przede wszystkim orzeźwiające. Jego smaku nie można przyrównać do żadnego innego wina na świecie. Jest po prostu wyjątkowe. To motywuje Portugalczyków do częstego picia tego trunku.

Vinho Verde to fantastyczny pomysł na prezent

Jak się okazuje, Vinho Verde to fantastyczny pomysł na prezent. Może to być prezent z podróży do Portugalii. Może to być dodatek do prezentu z jakiejś konkretnej okazji. Zresztą tych nie brakuje, a Polacy lubią też sobie je stwarzać. W każdym razie, bez względu na to czy są to urodziny, imieniny, może ślub… – warto zabrać ze sobą butelkę tego dobrego, portugalskiego wina. Oczywiście na prezent, czy dodatek do prezentu. Dziś nie trzeba wyjeżdżać do Portugalii, aby nabyć ten wyjątkowy trunek. Wino to można kupić też w Polsce. Co prawda nie wszędzie, ale są sklepy, w których sprzedaje się bardzo dobrze. Co więcej, nawet nie ma kosmicznej ceny. Zresztą o tym była już mowa nieco wcześniej.

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko nabyć butelkę Vinho Verde i ładnie ją zapakować, by sprawić radość i przyjemność obdarowanemu. Teraz bez problemu można kupić specjalne kartony na wino, dzięki którym alkohol ten wygląda jeszcze bardziej wyjątkowo i elegancko. Bo w tego typu prezentach też ważne jest to, w jaki sposób się go wręcza. Dziś zdecydowanie odbiega się od zwykłych papierowych torebek. Opakowania na wino są przeróżne. Najciekawsze to te drewniane, z grawerem, z ozdobnym wykończeniem, ale i papierowe, zwane też tekturowymi. Nie są wcale drogie, a butelka dobrego wina wygląda w nich bardzo elegancko i oryginalnie.