Rozmieszczenie towaru na półkach w supermarkecie – od czego zależy?

Towar widoczny na półkach w supermarkecie rozmieszczany jest zgodnie z pewnymi zasadami Merchandisingu. Wszystko to ma na celu zwiększenie sprzedaży. Okazuje się, że sposób ten działa skutecznie. Co w związku z tym warto na ten temat wiedzieć?

Rozmieszczenie produktów na półkach ma niemałe znaczenie

Niektórzy wybierają się do sklepu z gotową listą zakupów. Wielu jednak decyzje zakupowe podejmuje dopiero na miejscu. Ważne jest w związku z tym, aby w odpowiedni sposób rozmieścić produkty, a także zadbać o efektowną ich ekspozycję. Każdy zapewne przyzna, że nic nie przykuwa uwagi tak bardzo, jak odpowiednio oświetlone towary. Światło to oczywiście tylko jeden ze skutecznych sposobów eksponowania wybranych towarów. Decydując się na tę metodę, należy w umiejętny sposób zaakcentować wybrany asortyment na półkach, zadbać o odpowiednie natężenie światła albo też trafnie dobrać jego barwę. Kolejna metoda to niewątpliwie tak zwane woblery. Są to zawieszki, które mocuje się na półkach sklepowych. Mają na celu informować o aktualnych promocjach.

Niektóre produkty układane są na półkach, a wybrane umieszczane są w specjalnych pojemnikach. To fachowo ekspozytory tekturowe. Tam lądują produkty, które mają być z jakiegoś powodu wyróżnione. Czasem są to produkty, które gorzej się sprzedają. Niekiedy są to produkty promocyjne, na przykład z krótszym terminem ważności.

Jak robią zakupy kobiety a jak mężczyźni?

Mężczyźni zazwyczaj wchodzą do sklepu z myślą o konkretnych produktach. Tak więc biorą je z półki i zmierzają do kasy. Kobiety natomiast przywiązują większą uwagę do tego, co wybierają. Zwracają uwagę na skład, jakość, cenę, porównują i dopiero podejmują decyzję. Lubią okazje i gratisy. Warto więc z myślą o kobietach właśnie informacje o promocjach itp. zamieścić na wysokości wzroku. Dobrze jest również zastosować wspomniane ekspozytory kartonowe, które z pewnością przykują uwagę wielu pań. Pojemniki te sprawiają wrażenie, jakby znajdujące się w nich produkty były pod jakimś względem wyjątkowe i lepsze od pozostałych. Nawet jeśli mają wyższą cenę, są chętnie wybierane przez klientki.

Zasady dobrego Merchandisingu

Czym tak w ogóle jest Merchandising? To przede wszystkim szeroki zakres działań, które mają zwiększyć zakupowy komfort klientów. Czynności te wykonywane są również po to, aby wpłynąć na wzrost sprzedaży, a może właśnie w tym konkretnym celu. O jakich zasadach mówi Merchandising? Warto wspomnieć o najważniejszych. Na środkowych półkach najlepiej umieścić towary, które zazwyczaj przynoszą znacznie większy zysk. Ważne jest również to, aby rozkładając towar na półkach, umieścić artykuły tej samej kategorii blisko siebie. Kolejna sprawa to systematyczność uzupełniania półek. Nie mogą być puste, pomiędzy poszczególnymi produktami nie może być przerw. I jeszcze jedno! Regały sklepowe muszą być przede wszystkim utrzymane w należytej czystości. Na półkach nie może panować chaos. Trudności ze znalezieniem konkretnych produktów zdecydowanie zniechęcają kupujących do robienia zakupów w tym samym sklepie. Irytują i nierzadko doprowadzają do przedwczesnego opuszczenia sklepu.

W Merchandisingu bardzo ważna jest wiedza dotycząca zachowania klientów, a także ich potrzeb. Osoba, która planuje rozmieszczenie towaru na półkach, powinna mieć wiedzę z zakresu marketingu i psychologii sprzedaży. W związku z tym najlepiej, aby zajęli się tym eksperci.

Podsumowanie

Podsumowując, rozmieszczenie towarów na półkach w supermarkecie zależy od zasad Merchandisingu, a co za tym idzie, między innymi od zachowania i reakcji klientów. Specjaliści uważnie przyglądają się temu, co dzieje się na sklepie w czasie zakupów. Na które produkty klienci zwracają największą uwagę, po które produkty sięgają najczęściej, których w ogóle nie kupują i na podstawie rozmaitych przemyśleń i obserwacji budują strategię rozmieszczania tych produktów na półkach. Supermarkety korzystają z usług specjalistów, którzy mają obszerną wiedzę w danym temacie. Dzięki temu rozmieszczanie towarów przebiega skutecznie, a efekty ich pracy są zauważalne niemal natychmiast.