Opakowania dla e-commerce – na co zwrócić uwagę przy wyborze kartonów do sklepu internetowego

Sklep internetowy powinien dbać nie tylko o urozmaicenie w asortymencie, ale również o odpowiednie zapakowanie poszczególnych towarów. Muszą być przecież bezpieczne w czasie transportu. Pytanie w takim razie – na co zwrócić uwagę przy wyborze kartonów do sklepu online?

Opakowania produktów w e-commerce

Zacznijmy od tego, że branża e-commerce z roku na rok odnotowuje coraz wyższe obroty. Konkurencja dla kupujących daje możliwość atrakcyjniejszego wyboru. Z kolei dla sprzedających stwarza kolejne przeszkody w docieraniu do potencjalnych klientów. Muszą więc nieustannie szukać sposobów na wyróżnienie swoich produktów, a także podniesienie jakości oferowanych usług. Wpływ na to mogą mieć między innymi działania brandingowe. Elementem spójnej identyfikacji wizualnej firmy są niewątpliwie opakowania z własnym nadrukiem. Te dziś już są niemal standardem każdego sklepu działającego online.

Jakie funkcje pełni opakowanie?

Aktualnie producenci opakowań oferują przeróżne opakowania, zarówno wytrzymałe, duże wysyłkowe, jak też mniejsze, eleganckie zwane pudełkami ekspozycyjnymi i służącymi do ozdabiania produktów. Wybierając opakowanie, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na projekt graficzny, ale również na rozmiar, kształt oraz wytrzymałość. Pod tym względem opakowanie to powinno być dostosowane do konkretnego produktu czy wielu produktów.

Wielu sprzedawców dba przede wszystkim o to, aby sklep był przejrzysty i łatwy w obsłudze, a towar wysokiej jakości i atrakcyjny cenowo. Tymczasem okazuje się, że w czasach, w których żyjemy, istotne są również najmniejsze detale, a jednym z nich są niewątpliwie opakowania. Po pierwsze chodzi tu o wygląd zakupionego towaru, a po drugie o jego stan. Opakowanie ma też zabezpieczać towar przed uszkodzeniem w czasie transportu. Odgrywa więc ważną rolę w branży e-commerce.

Można więc w skrócie powiedzieć, że opakowanie pełni wiele funkcji – ozdobną, wizerunkową i ochronną. Należy więc dobrze je wybrać, pod każdym względem dopasować do oferowanych produktów.

Rodzaje opakowań dla e-commerce

W sprzedaży dostępne są przeróżne opakowania przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy działają w branży e-commerce. Wśród nich są zwykłe opakowania kartonowe z nadrukiem, a także pudełka fasonowe. Kupić można też pudełka z okienkiem, które ciekawie eksponują znajdujący się we wnętrzu towar. Popularnością cieszą się również zwykłe pudełka kartonowe, które najczęściej służą sprzedającym na Allegro. Wybór jest bardzo duży, a co więcej, opakowania te różnią się nie tylko wielkością, sposobem zamykania czy rodzajem materiału, z którego są wykonane. Istnieje możliwość indywidualnego ich wykończenia. Zwykły nadruk logo to nie wszystko. Teraz można tworzyć przeróżne wypukłości, wykańczać poszczególne elementy specjalną folią z połyskiem albo też zdobić opakowania na wiele innych sposobów. Dzięki temu stają się bardziej indywidualne, a co za tym idzie, współgrają z wizerunkiem sklepu. Wystarczy raz opracować ładny projekt, a następnie złożyć zamówienie na większą ilość opakowań, aby nabyć je w atrakcyjnej cenie i mieć spokój na dłuższy czas. Teraz nie ma problemu z domówieniem kolejnych opakowań dowolnego rodzaju i wielkości. Wybór jest duży, a zamówienia realizowane są błyskawicznie.

E-commerce bez kartonów nie istnieje!

Podsumowując, wybierając opakowania do sklepu internetowego, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Nie chodzi tu tylko o parametry techniczne – wielkość czy materiał. Chwilę trzeba poświęcić na wybór nadruku, kolor czy inne detale. Sklepy, które zajmują się sprzedażą przeróżnych produktów różniących się rozmiarem i trwałością, muszą posługiwać się na co dzień różnymi opakowaniami, aby nie tylko towary te pomieścić, ale też dobrze zabezpieczyć na czas transportu. Należy mieć na uwadze to, że przecież towar transportowany jest w odległości przykładowo kilkunastu kilometrów. Czasem trasa jest zdecydowanie dłuższa, przez co pojawia się konieczność wielokrotnego rozładunku i ponownego załadunku poszczególnych przesyłek. To naraża je na uszkodzenie. Wybór opakowań jest więc w sumie niełatwym zadaniem.