Najpopularniejsze szczepy winorośli na czerwone wino

Dostojne, czerwone wino otrzymane w eleganckim opakowaniu to jeden  z najlepszych prezentów jaki można podarować prawie każdemu, zawsze będzie to strzał w dziesiątkę. Natomiast jeśli chcemy podarować ten burgundowy trunek smakoszowi win, wówczas nie wystarczy tylko ładne opakowanie ozdobne na alkohol. Dobrze jest wówczas dobrać odpowiedni szczep winogron, który trafi w gust obdarowywanego. Odznacza się on charakterystycznymi dla siebie właściwościami, z których później powstają wina o podobnych cechach, takich jak aromat, kwasowość, zawartość alkoholu. Warto więc poznać parę podstawowych szczepów winorośli, aby móc odpowiednio dobierać prezenty i eleganckie opakowania.

Cabernet Sauvignon

Opisując czerwone wina, nie sposób nie wspomnieć o ich królu- Cabernet Sauvignon. Tak jak i dobry władca, tak i Cabernet Sauvignon jest elegancki, mocny i zarazem uniwersalny, poprzez swój łatwo rozpoznawalny aromat czarnych porzeczek, wiśni, śliwki mięty i papryki. To najsłynniejsza odmiana winorośli na całym świecie wywodząca się z francuskiego Bordeaux. Jej lżejsze odmiany owocowo- czekoladowe powstają w Ameryce Południowej w Chile, natomiast te bardziej słodko- alkoholowe, z nutą eukaliptusa oczywiście z Australii.

Merlot

W winiarskim świecie merlot nazywany jest młodszym bratem Cabernet Sauvignon, gdyż również pochodzi z francuskiego Bordeaux. Najlepsze jakościowo merloty, podobno rosną w wysoko położonych winnicach, na stromych zboczach, gdyż krzew ten lubi walczyć o przetrwanie… Dzięki temu daje wina przyjazne, zmysłowe, pełne dojrzewających owoców, takich jak maliny, śliwki z aromatem czekolady i cedru.

Pinot Noir

Z kolei ten szczep w winiarskim świecie, nazywany jest kapryśnym księciem, ze względu na trudności w uprawie jakie napotka winiarz. Jego bardzo cienka skórka owoców predysponuje do licznych chorób, a wczesne kwitnienie, naraża na kaprysy pogody wiosennej.  Mimo to, daje jedną z najlżejszych odmian czerwonych winorośli. Wywodzi się z Burgundii. Zależnie od regionu w których jest uprawiana, wyczujemy różnice w smaku. W chłodnym będzie dominować żurawina i czereśnia, natomiast w ciepłym malina i śliwka. Znajdziemy w nim również intrygujące nuty runa leśnego.

Syrah

To szlachetna odmiana czerwonej winorośli wywodząca się z francuskiego Rodanu do którego najprawdopodobniej trafił z irańskiego Shirazu, skąd też pochodzi jego druga nazwa w niektórych częściach światach. Łatwo uprawiana, dlatego jest powszechnie występującym szczepem winorośli na całym świecie. Daje wino bardzo aromatyczne, zadziorne o pikantnym smaku białego pieprzu, pełne charakterystycznej porzeczki, malin i śliwek. Wina na bazie winorośli Syrah pochodzące z cieplejszego klimatu będa smakowały jagodami i jeżynami i przeważnie będa miały wyższą zawartość alkoholu niż te z chłodniejszych terenów, gdzie wyczujemy smaki oliwek i śliwek.

Tempranillo

W końcu w naszym zestawieniu wino pochodzące z Hiszpanii z regionu La Rioja i uprawiane głównie tam. To niekwestionowany król hiszpańskich win.  Charakteryzuje się solidnym owocowym smakiem, pochodzącym z ciemnych owoców jagodowych, przede wszystkim z truskawki, ale także zdarzają się maliny, jeżyny, wiśnie, śliwki w akompaniamencie wanilii, cedru i tytoniu. Doskonale smakuje z grillowanym mięsem w ziołach, pieczoną jagnięciną czy też z hiszpańskimi szynkami lub kiełbasą chorizo. Mogą do niego pasować także półtwarde sery owcze na czele z klasycznym manchego.

Grenache

Ta mniej znana, choć równie międzynarodowa winorośl daje ciężkie i mocno skoncentrowane wina, choć co ciekawe, także bywa podstawą do produkcji lżejszych win różowych. Szczepy wywodzące się z Francji czy Włoch charakteryzują się lekkością truskawki, ziół i tytoniu, natomiast rosnące w Hiszpanii, USA czy Australii szczycą się wyraźną maliną w akompaniamencie goździków.

W co zapakować?

Niezależnie od szczepu, a zależnie od okazji  warto dobrać odpowiednie opakowanie ozdobne na nasz alkohol. Minimalistycznie można obwiązać butelkę kolorową wstążką, zapakować w karton na wino czy też w elegancką torebkę. Możemy także zaszaleć i skomponować kosz różności, gdzie poza winem umieścimy inne produkty będące prezentem lub też jego uzupełnieniem, na przykład owocami i serami które będą idealnie pasować do smaku wina. Wszystko kwestia naszej wyobraźni i chęci. Na okrągłe rocznice, czy to urodzin czy ślubu, karton  sześciu i więcej butelek wina ,będzie również doskonałym, hojnym podarunkiem.