Najpopularniejsze gry planszowe dzieciństwa. W co graliśmy w młodości?

Gry planszowe były bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu, jeszcze przed tym zanim na dobre rozpoczęła się era komputerów i gier elektronicznych. Były doskonałym sposobem na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Co prawda, w tamtych czasach oferta dostępnych gier planszowych była krótka i ograniczała się do kilku tytułów. W dzisiejszych czasach gry planszowe przeżywają ponownie czas sławy i są coraz częściej wybieraną rozrywką na długie jesienne czy zimowe wieczory. Poza oczywistą i znaną od lat funkcją towarzyską stały się również popularnym gadżetem reklamowym. Gry na zamówienie pojawiają się coraz częściej na wszelkiej maści imprezach szkolnych, piknikach i festynach miejskich, festiwalach, wydarzeniach firmowych i okolicznościowych.

Gry planszowe lat 80-tych i 90-tych

Jest wiele gier, w które grali już nasi dziadkowie. Co ciekawe, sporo z nich nadal cieszy się popularnością lub pojawiają się na rynku w nowych, modyfikowanych wersjach. Wróćmy we wspomnieniach do czasów młodości i przypomnijmy sobie, które z gier sprawiały najwięcej frajdy. Ciekawi jesteśmy, które darzycie największym sentymentem.

Chińczyk, czy jak kto woli „Nie irytuj się!”

Chyba nie ma osoby, która choć raz w życiu nie grałaby w Chińczyka. Mało kto wie, że jest to bardzo stara gra planszowa, której korzenie sięgają Indii. Mówi się, że wywodzi się z hinduskiej gry o nazwie Pachisi, która z czasem dotarła do Europy i obydwu Ameryk. Po germańsku nasz rodzimy Chińczyk, nazywa się „Człowieku nie irytuj się” albo „Nie irytuj się”. Pewnie dlatego, że trudno nie wpaść w szał po tym jak graczom nie dopisuje szczęście w rzutach. Przez wszystkie lata zasady tej gry zostały niezmienione. Jest to gra dla dwóch, trzech lub czterech osób.

Grę zaczyna się rzucając kością, aby wyprowadzić pionek na planszę (mamy ich cztery). Musi wypaść „6”, inaczej czekamy kolejkę na łut szczęścia. Potem co kolejkę rzucamy kością, żeby przemieścić pionek po torze. Gdy wypadnie „6” to mamy prawo do dodatkowego rzutu. Jak zrobimy już rundkę wokół planszy to wprowadzamy naszego pionka do tzw. „domku”. Ten gracz, który wprowadzi wszystkie 4 pionki jako pierwszy wygrywa. Gra prosta, ale chyba ma coś w sobie skoro zyskuje popularność od ponad 100 lat. Ponadto ilość sprzedanych egzemplarzy jest oszałamiająca bo to ponad 70 milionów kopii, według danych Wikipedii.

Eurobiznes

To najprawdopodobniej najstarsza gra biznesowa dostępna obecnie na rynku. Eurobusiness to gra, która została wylansowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki w połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia przez firmę Parker Brothers Inc. Szeroko spopularyzowana w Europie cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Eurobiznes oparty jest na zasadach bardziej znanego obecnie, klasycznego Monopoly. Inna oczywiście jest plansza oraz miejsca do wykupienia. Plansza jest duża, grafiki bardzo proste, kolory wyraźne. Niezmiennie, od lat rozwija żyłkę handlową i dalekowzroczność w interesach.

Domino

Azja to miejsce, skąd pochodzą przeróżne, stare gry planszowe. Tak też jest w przypadku Domina. Początków tej gry upatruje się w Chinach, gdzie ludzie do rozgrywek używali kamieni lub kości. Dawniej znane było pod nazwą „kwat pai”, czyli właśnie „tabliczki kościane”. Podobno zestaw do gry w Domino został także odkryty w Egipcie, w grobie Tutanchamona. Kto mówił, że po śmierci nie można się zabawić? W Europie Domino zaczęło cieszyć się popularnością dopiero w XVIII wieku, pomimo że zostało przywiezione przez Marco Polo już w wieku XII. Istnieje kilka jego odmian. W zależności od wariantu, rozgrywka będzie przebiegała w inny sposób.

Warcaby

Warcaby są dość proste. Plansza i stosowane kolory przypominają Szachy. Partia rozgrywa się na warcabnicy – planszy. Ta najbardziej standardowa ma 64 pola, na których ustawiamy 24 piony, po 12 dla każdego gracza. W trakcie partii przesuwamy je po czarnych polach, próbując przeskoczyć piony przeciwnika. Wtedy następuje bicie. Gracz, którego piony zostaną same na placu boju zwycięża. Ale niech Cię nie zmylą banalne zasady. W warcabach należy myśleć długofalowo i przewidywać ruchy przeciwnika z dużym wyprzedzeniem. Niejako wprowadzać go w pułapkę, aby potem zbijać kilka jego pionów na raz. Na przestrzeni wielu lat były rozgrywane liczne mistrzostwa w warcaby.

Stare, dobre gry planszowe w dzisiejszych czasach

Inne niż wyżej wymienione tak zwane „klasyki” to między innymi Statki, Memory, Ryzyko czy klasyczne Szachy. Stare gry planszowe to dla jednych dobra zabawa i jeszcze lesze wspomnienia, a dla innych relikt przeszłości. Jak prześledzimy ich historię, to okazuje się, że ludzie od zarania dziejów uwielbiali spędzać czas na graniu. Współcześnie, gry planszowe również są bardzo popularne i oby było tak jak najdłużej.

Pamiętajmy, że poza klasycznymi, dobrze wszystkim znanymi grami, ciekawym rozwiązaniem są gry na zamówienie. Wykonanie dedykowanej gry to bardzo ciekawa promocji dla fundacji, firm, placówek rządowych, agencji marketingowych i reklamowych oraz klientów indywidualnych. Spersonalizowany produkt z pewnością zachwyci klientów i wyróżni firmę spośród konkurencji.