Najbardziej znane gatunki czerwonego wina

Wino to trunek znany na świecie od tysięcy lat. Jak dotąd wiadomo, winorośl pochodzi z okolic Kaukazu. Natomiast pierwsze ślady celowej produkcji wina sięgają Starożytnego Egiptu. Właśnie z tego okresu pochodzi hieroglificzne przedstawienie prasy winiarskiej.Popularność tego napoju alkoholowego leży nie tylko w wyśmienitym smaku, ale także różnorodności odmian. Obecnie wielu krajach na świecie hoduje się różne rodzaje szczepów winorośli, z których powstają, wielorakie gatunki czerwonego wina. Które z nich są najpopularniejsze i czym się charakteryzują?

Wino merlot

Szczep merlot pochodzi najprawdopodobniej z francuskiego regionu Bordeaux, jednak dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym uprawiany jest w nie tylko w Europie, ale także w Australii, na wschodzie USA, a nawet Nowej Zelandii oraz Ameryce Południowej.

W zależności od regionu uprawy smak wina może nieco się różnić. Odmiany hodowane w klimacie chłodniejszym przybierają aromat truskawki, wiśni, jagody oraz wyższą kwasowość. Natomiast w klimacie cieplejszym wino będzie charakteryzować się niższą lub umiarkowaną kwasowością oraz aromatem czekolady i śliwki. Kolor merlota jest z reguły rubinowo-czerwony, niezbyt głęboki, o średniej klarowności.

Ten rodzaj trunku zdobył wyjątkową popularność na całym świecie, ponieważ jego aksamitny, łagodny smak, przypada do gustu nie tylko koneserom, ale także i amatorom. Dodatkową jego zaletą jest to, że pasuje praktycznie do każdego dania i okazji.

Wino shiraz

Odmiana shiraz, znana także pod nazwą syrah najbardziej związana jest z północną Doliną Rodanu, we Francji. Jego pochodzenie jest jednak inne. Badania dowodzą, że wspomniana winorośli najprawdopodobniej wywodzi się z Syrakuz na Sycylii lub miasta Shiraz w Iranie. Jego produkcja odbywa się także w Australii, Kalifornii i Sycylii. Jest to wino o wyrazistym charakterze, w którego aromacie i zapachu przeważają nuty pieprzu, czarnej porzeczki i pieczenia mięsa. Jego barwa przybiera intensywny czerwony kolor. Trunek najlepiej komponuje się z daniami mięsnymi, stekami, dziczyzną i wołowiną. Na pewno jest to wino, które nie przypadnie do gustu każdemu, ponieważ jest to jedno z intensywniejszych, cięższych czerwonych win o wysokiej zawartości tanin dostępnych na rynku.

Wino zinfandel

Najważniejszym regionem do produkcji tego rodzaju wina jest Kalifornia. Wywodzi się ono jednak z Europy, a najprawdopodobniej z Włoch bądź Chorwacji. Z odmiany zinfandel bardzo często powstają wina komercyjne, o orzeźwiającym charakterze i owocowym smaku. Trunki powstałe z tej odmiany dobrze komponują się z daniami kuchni amerykańskiej, takimi jak steki, żeberka z rusztu czy burgery. Warto zestawić je również z serami. Zaleca się unikanie łączenia zinfandel z drobiem i rybami, ponieważ smak tego alkoholu może za bardzo zdominować te dania.

Wino cabernet sauvignon

Cabernet Sauvignon to kolejna słynna odmiana z francuskiego regionu Bordeaux. Trunki produkowane z tego szczepu charakteryzują się dużą ilością tanin oraz są intensywne w smaku i aromacie. W winach tej odmiany znajdziemy nuty takie jak jagoda, jeżyna czy czarna porzeczka. W chłodniejszych regionach wina mają wyczuwalną zieloną paprykę i miętę, natomiast odmiany hodowane w ciepłym klimacie nabierają większej słodkości, dzięki nutom wiśni oraz śliwki. Wino produkowane z tego rodzaju winogron często mieszane jest innymi, np. merlotem i sauvignon blanc, nadając im przy tym struktury i charakteru. Dzięki przewidywalności odmiany winorośli cabernet sauvignon jest hodowany w prawie każdej winiarskiej prowincji na świecie. Najlepiej serwować ten alkohol do dań mięsnych, wołowiny, baraniny, czy tuńczyka, przyprawionymi aromatycznym pieprzem, ponieważ tłuste potrawy i aromatyczne przyprawy najlepiej komponują się ze smakiem cabernet sauvignon.

Przechowywanie czerwonego wina

Każdy zdaje sobie sprawę, że aby żywność zachowała na dłużej swoje wartości odżywcze, smak oraz kolor, to należy przechowywać ją w odpowiednim do tego celu miejscu. Podobnie jest z winami, ponieważ niewłaściwe ich składowanie może sprawić, że stracą one swoje unikatowe cechy. Jakie są podstawowe zasady przy przechowywaniu wina?

Miejsce, w którym składujemy butelki z trunkiem, nie powinno mieć styczności ze światłem. Promienie UV negatywnie wpływają na wina wszelkiego rodzaju, dlatego zaleca się przechowywanie alkoholu w zaciemnionym miejscu lub takim, które oświetlone jest lampami LED. Jeżeli planujesz transportować trunek, to wykorzystaj kartony na wino. Zabezpieczą one przed słońcem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeżeli planujesz wręczyć butelkę napoju w prezencie, to ozdobny karton na wino będzie idealnym rozwiązaniem, które spełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także ochronną.

Kolekcja wina powinna mieć dostęp do świeżego powietrza. Zawilgocone i duszne piwniczki oraz szczelnie zamknięte szafki nie są dobrym pomysłem. Zatęchłe powietrze może mieć negatywny wpływ na wino. Temperatura również ma znaczenie, optymalny jest zakres między 10, a 14 stopni Celsjusza. Nie każdy ma dostęp do odpowiedniego miejsca, które zapewnia taką temperaturę, dlatego warto zapamiętać, żeby zapewnić stały poziom ciepłoty w pomieszczeniu.