Najbardziej znane gatunki białego wina

Kultura picia wina sięga tysięcy lat, dlatego na przestrzeni wieków wykształciło się wiele jego rodzajów. Najpopularniejszy i najbardziej oczywisty podział, to ten ze względu na kolor. Obecnie na rynku znajdziemy wina czerwone, różowe i białe. Przyjęło się uogólnienie, że wina białe są zwykle lżejsze i mniej intensywne w smaku. Które jego rodzaje są najpopularniejsze?

Chardonnay

Ta odmiana charakteryzuje się łatwym dostosowywaniem do klimatu oraz warunków glebowych. Dzięki temu wina wytwarzane z tej odmiany możemy spotkać niemal w każdym regionie winiarskim na świecie. W zależności od regionu chardonnay wykazuje inne nuty aromatu i smaku. Najbardziej cenione trunki wytwarza się w Burgundii, z której pochodzi najszlachetniejsze białe wino oraz szampany. W przeciwieństwie do innych odmian białych winorośli ten lubi leżakować, jednak można z powodzeniem kupić jego wersję nie leżakowaną. Właściwości chardonnay zależą w dużej mierze od warunków glebowych i klimatu, dlatego trudno określić charakterystyczne nuty smakowe dla tego szczepu. Wspólnych mianownikiem dla różnych hodowli są wyczuwalne nuty maślane i jabłkowe.

Muscat

Jest to jedna z najstarszych odmian, pochodząca najprawdopodobniej ze Starożytnej Grecji. Szczep ten podobnie jak chardonnay ma wiele twarzy, jednak w przypadku muscat jest to jeszcze bardziej zauważalne. Może on dawać wina bardzo słodkie lub przeciwnie, zaskakująco wytrawne. Wszystko w zależności od miejsca uprawy. Ma on jednak swoje charakterystyczne cechy, które są dość mało spotykane w innych winach. Chodzi tu przede wszystkim o nuty takie jak miód, rodzynki, skórka pomarańczowa oraz sok winogronowy i kwiat lipy. Najpopularniejsze wina typu muscat pochodzą z Australii, Węgier i RPA.

Pinot Gris

Szczep ten spośród innych odmian wyróżnia się wyjątkowo ciemnymi owocami, co daje głębszy, złotawy kolor finalnemu trunkowi. Mimo że wywodzi się z Burgundii, to niezwykłą popularność zdobyły wina produkowane we Włoszech. Pinot Gris z południa Europy, czyli w stylu grigio wyróżnia wyjątkową świeżością, lekkością i owocowo-cytrusowymi nutami. Wino produkowane na francuską modłę z kolei charakteryzuje się większą złożonością aromatu i smaku. Dodatkowo może zachować dłuższą świeżość w przeciwieństwie do włoskich odmian, które należy spożyć najlepiej maksymalnie 2 lata po zbiorach. W alkohol produkowanych z pinot gris wyczuwalne są słodkie jabłka, dym, mokra wełna i gruszki. Ten gatunek winorośli cechuje się dużą zawartością cukru, dlatego dojrzewający w chłodniejszym klimacie zachowuje odrobinę przyjemnej kwasowości.

Riesling

Wielu miłośników win uważa, że riesling to najlepszy szczep do produkcji białego wina. Niestety światowy areał tej odmiany nie może konkurować np. z chardonnay. Największy udział w hodowli rieslinga mają kraje niemieckojęzyczne Niemcami na czele. Historia tego gatunku jest dość długa, ponieważ pierwsze wzmianki o hodowli pochodzą z XV w. Co odróżnia ten szczep od innych? Na pewno charakterystyczna jest dość wysoka kwasowości oraz niska zawartość alkoholu i nuty cytrusowe. Niektóre wina mogą zawierać smaki brzoskwini, śliwki, truskawki, a nawet owoców egzotycznych. Poprzez swoją kwasowość często wino to zaliczane jest do wytrawnych, jednak zdarzają się także wina słodkie lub lekko słodkie.

Jak przechowywać białe wino?

Wino to specyficzny trunek, który reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Zarówno zbyt intensywne światło sztuczne lub słonecznie, jak i zbyt wysoka temperatura mogą pogorszyć smak wina. Nieodpowiednie przechowywanie może doprowadzić do zbyt szybkiego dojrzewania oraz uwolnienia niepożądanych nut aromatu.

Jeżeli masz w domu zapas ulubionego wina, zadbaj o to, żeby odpowiednio go zabezpieczyć. Nie każdy ma w domu miejsce specjalnie przeznaczone do składowania wina. Ciemna, chłodna piwniczka nie jest wymagana, aby na dłużej zachować właściwości ulubionego trunku. Wystarczy miejsce, które nie będzie wystawione na intensywne działanie światła. Jeżeli nie masz odpowiedniej do tego celu barku, możesz wybrać lekko zacienione miejsce i wykorzystać kartony na wino. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że alkohol nie zmieni właściwości pod wpływem oświetlenia. Odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się wino, ma również duże znaczenie. Nie powinno stawiać się butelek blisko źródła ciepła, np. przy kaloryferze, ponieważ może to znacznie przyspieszyć proces dojrzewania trunku. Kuchnia, dla niektórych jest dość intuicyjnych miejscem do przechowywania wina. Niestety jest to mylne wrażenie, ponieważ w tym pomieszczeniu temperatura zmienia się niezwykle często. Od wysokiej podczas gotowania i pieczenia, do niskiej, kiedy wietrzymy pomieszczenie.

Jak transportować białe wino?

Wiele osób zapomina, że podczas transportu również należy zachować dobre warunki, aby wino się nie zepsuło. Nie pozostawiaj butelek zbyt długo w nagrzanym samochodzie! Dodatkowo chroń trunek przed światłem. Do tego celu przydatne do będą kartony na wino, które nie tylko będą stanowić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale też uszkodzeniami mechanicznymi. Eleganckie kartony na wino to także dobra opcja na zapakowanie prezentu dla rodziny i przyjaciół.