Najbardziej rozpoznawalne firmy świata i ich historie

Co decyduje o tym, że daną firmę można uznać za najbardziej rozpoznawalną? Nie tylko jej dochody, ale także świadomość marki. Setki firm zarabiają spore pieniądze, jednak tak naprawdę ich nazwy nic nie mówią odbiorcom. Najbardziej popularne marki to te, które zbudowały wiedzę na swój temat i zakorzeniły się w świadomości odbiorców.

Jakie są najbardziej znane firmy na świecie?

Niżej wymienione firmy to oczywiście tylko mały wycinek spośród najbardziej znanych firm świata, których liczba co roku rośnie.

Apple

Na pierwszym miejscu na pewno można wymienić Apple. To producent modnych i niezawodnych gadżetów elektronicznych. iPody, iPady i iPhony znane są na całym świecie. To urządzenia uważane za wyjątkowo kreatywne. Za sukcesem Apple stoi charyzmatyczny założyciel – Steve Jobs. Steve Jobs, który zauważył potencjał tkwiący w wynalazkach przedsiębiorstwa Xerox, środowisku graficznym i myszy komputerowej. Dzięki temu stworzył wizję komputerów Macintosh wraz z graficznym systemem operacyjnym Mac OS. Steve Jobs był twórcą przedsiębiorstwa NeXT Inc., przejętego później przez Apple Computer Inc., noszącego aktualnie nazwę Apple Inc.

Microsoft

Kolejną firmą o jakiej należy wspomnieć jest Microsoft. Nadal to najbardziej popularny producent systemów operacyjnych na całym świecie, który działa od 1975 roku, kiedy to firma została założona przez Billa Gatesa.

Coca Cola

Kolejną marką jaką należy wymienić jest Coca Cola. Do koncernu należy ponad 500 marek alkoholowych i bezalkoholowych. Firma znana jest ze swoich sloganów reklamowych jakie na długo pozostają w świadomości konsumentów. Wręcz są one częścią współczesnej popkultury. Jej kartony z logo znane są wszędzie.

Google

Należy też wymienić Google. Nazwa firmy występuje w świadomości nawet jako czasownik pod tytułem: “zgooglować”. Najbardziej znanym produktem tej firmy jest wyszukiwarka internetowa.

McDonald

Każdy też na pewno zna McDonald’s. Sieć restauracji założona w 1955 roku obecna jest teraz w 118 krajach.

BMW

Należy też wspomnieć o marce takiej jak BMW. Prestiżowa, niemiecka marka samochodów powstała w 1916 roku i zatrudnia ponad 100 000 pracowników.

Polskie firmy znane na całym świecie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że także wiele polskich firm jest znanych na całym świecie. I tutaj również wiele zależy od tego, w jak dużym stopniu marki te zbudowały swoją świadomość.

Inglot – branża kosmetyczna

Nazwisko Inglot jest znane w świecie kosmetyków. Jeszcze do niedawna Polki używały produktów marki Inglot nie wiedząc, że to polska firma z Przemyśla. Kosmetyki Inglot cenione są na całym świecie.

Netguru – branża informatyczna

Z branży informatycznej należy wymienić Netguru. Ten poznański software house obsługuje klientów także spoza Polski. Firma zatrudnia ponad 600 osób i jest jednym z czołowych polskich software houseów.

CCC – obuwie

Branża obuwnicza? Tutaj Polacy też mają się czym pochwalić. Każdy przecież zna markę CCC. Dariusz Miłek zaczynał działalność, gdy w Polsce nie było sklepów wielkopowierzchniowych. W tej chwili sklepy CCC są rozsiane po całej Europie i konkurują  z największymi – na przykład z niemieckim Deichmannem.

Łatwo więc można dostrzec, że Polacy bardzo dobrze radzą sobie z handlem i z tym, by pozostawać w świadomości odbiorców. Co ciekawe, mają na to sporo patentów. Na przykład, zaczynając od najprostszych rzeczy takich jak promowanie się poprzez kartony z logo i stopniowo poszerzają zakres marketingowych rozgrywek.

Co łączy najbardziej rozpoznawalne marki świata?

Powyższy ranking pokazuje, że bardzo wiele firm dba o to, by być jak najbardziej przystępnymi dla odbiorców. I tak naprawdę, w tej chwili tylko takie firmy mają szansę się wybić. Ich założyciele wiedzieli, w jaki sposób nie tylko zadbać o specjalizacje poszczególnych produktów, ale przede wszystkim w jaki sposób się wypromować. I właśnie to zbudowało potęgę danych przedsiębiorstw.

Niezależnie od tego, czy chodzi o firmy polskie, czy zagraniczne. Każdy, kto ma pomysł na produkt i na to, jak zostawić go w świadomości odbiorców uzyska to, na czym mu zależy. Apple, Microsoft, Google, Inglot, CCC są tego najlepszym dowodem. Ponadto, warto wspomnieć o tym, że coraz większe znaczenie będą mieć startupy.