Jak przechowywać przetwory na zimę?

Odpowiednie przygotowanie słoików na zimowe przetwory to trudne zadanie. Długowieczność domowych konserw zależy od jakości użytych do ich wytworzenia produktów. Przy braku cukru może dojść do fermentacji, a stosowanie niesterylnych opakowań sprzyja rozwojowi mikroflory patogennej, co prowadzi również do utraty właściwości smakowych przetworów. Opakowania produktowe sprawdzą się tutaj idealnie. Oto kilka ciekawych wskazówek, dzięki którym przetwory na zimę będą przechowywane we właściwy sposób i nic nie wpłynie na ich jakość czy smak.

Wybór miejsca do przechowywania

Najlepsze miejsce do przechowywania przetworów to piwnica lub spiżarnia. W tych pomieszczeniach temperatura jest utrzymywana na poziomie 0-15 stopni, co jest korzystne dla zachowania jakości żywności. Możliwe jest również magazynowanie przetworów w mniej wyrafinowany sposób – np. w mieszkaniu. Konieczne jest jedynie przestrzeganie podstawowych zasad. Należy umieścić marynaty w suchym i chłodnym pomieszczeniu z dala od grzejników. Ważne jest również, aby pokój był odpowiednio wentylowany.

Kontrola jakości obrabianego produktu

Wszystkie przygotowane przetwory należy okresowo sprawdzać. W przypadku zmętnienia, piany, a także jeśli naciskając pokrywkę słychać pęcherzyki powietrza, należy wyrzucić “weki”. W takim przypadku nie warto ryzykować zdrowia! Przed umieszczeniem produktów należy sprawdzić ich szczelność. Jeśli zaczną się przecieki, słoik lub pokrywkę warto wymienić na szczelne.

Zasady przechowywania produktów suszonych

Głównym problemem w przypadku produktów suszonych jest to, że jeśli jest zbyt dużo wilgoci, są one podatne na pleśń i mogą stać się „ofiarą” dla robaków i różnych owadów. W tym przypadku należy przestrzegać podstawowych zasad, dzięki którym będziemy w stanie utrzymać jakość suszonych produktów przez długi czas:

  • do przechowywania należy używać hermetycznych szklanych słoików,
  • należy regularnie przeglądać zawartość przetworów. W przypadku znalezienia owadów, produkt nadaje się wyłącznie do wyrzucenia,
  • temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 10 stopni. W przeciwnym razie nie będzie można uniknąć rozwoju pleśni i psucia się produktu!

Ścisłe przestrzeganie czasu przechowywania

Przetwory owocowe i warzywne są przechowywane od kilku miesięcy do roku. Suszone produkty mogą być magazynowane przez okres do 2 lat. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie daty przygotowania weków, aby uniknąć ryzyka spożycia produktów przeterminowanych.

Dobrze ugotowane i zachowane dary natury dają możliwość korzystania z bogactwa owoców i warzyw przez cały rok. Przygotowane w ten sposób produkty, pozwolą zaoszczędzić znaczną część rodzinnego budżetu. Przyjemnie jest chrupać kapustę kiszoną lub ogórka zimą, pić herbatę z ulubionym dżemem truskawkowym lub zaserwować dzieciom aromatyczny kompot z suszonych jabłek. Dzięki powyższym radom uda się osiągnąć sukces!