Grafiki na puzzlach z nadrukiem. Miasta, obrazy, a może sceny z filmów?

Jednym z najwspanialszych wspomnień z dzieciństwa jakie pamiętam jest układanie puzzli z moim rodzeństwem. Bardzo często spędzaliśmy w ten sposób całe popołudnia. Z wiekiem układaliśmy coraz większe i trudniejsze elementy. Jakie puzzle są obecnie najpopularniejsze?

Najpopularniejsze rodzaje puzzli

 Możemy wyróżnić kilka typów puzzli:

 • Puzzle drewniane 3D
 • Puzzle 3D
 • Puzzle podróżnika – mapa świata
 • Tradycyjne puzzle wieloelementowe
 • Puzzle dotykowe
 • Puzzle kostki
 • Puzzle do opowiadania
 • Puzzle do kąpieli
 • Puzzle magnetyczne
 • Kartonowe puzzle dla najmłodszych

Różne grafiki na puzzlach z nadrukiem

Nadruki na puzzlach zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Dawniej jednym z najpopularniejszych obrazów na puzzlach z nadrukiem były postacie z bajek. Dzieci niejednokrotnie fascynowały się tego typu zabawkami zbierając je niczym kartki czy żetony. Popularność jaką zdobyła ta forma zabawy spowodowała, że na rynek trafiły tysiące różnych wzorów.

Puzzle z nadrukiem stały się rozrywką również dla osób dorosłych. Dzięki temu coraz częściej elementem przewodnim stawały się obrazy natury, miast, samochodów czy dzieł sztuki.

Układanki reklamowe zostały z kolei zaadaptowane przez firmy i stały się świetnym produktem marketingowym. Trend trwa i coraz więcej firm decyduje się na umieszczenie swojego logo czy produktu na puzzlach.

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach możemy wykorzystać puzzle jako utrwalenie wspaniałych chwil związanych z naszym życiem. Coraz więcej producentów wprowadziła do swojej oferty indywidualnie przygotowane nadruki na podstawie nadesłanych zdjęć. Daje to ogromne możliwości dla fanów puzzli. Uchwycenie dnia ślubu, brzuszka ciążowego, zdjęcia z dzieciństwa w formie puzzli to świetna pamiątka, która przyniesie frajdę nam i naszym dzieciom a może nawet wnukom.

Jak dobrać puzzle dla dzieci?

Prawidłowo dobrane puzzle mogą stać się źródłem przyjemności i rozwoju dziecka. Warto jednak pamiętać, że wyznaczając zbyt trudne zadanie możemy doprowadzić do zniechęcenia. Układanie puzzli to dobry trening percepcji wizualnej i zdolności manualnych, uczą cierpliwości i wytrwałością. Pokazuje, jak cieszyć się z sukcesu i jak dobrze bawić się w gronie rówieśników.

Odpowiedni czas na pierwsze puzzle to czas około trzeciego roku życia. Jest to odpowiednia chwila na pierwsze wyzwania, dzieci przestają badać świat za pomocą ust a zaczyna doskonalić umiejętności manualne oraz wzrokowe. Jeżeli dziecko nie miało wcześniej do czynienia z układankami to na pewno potrzebna będzie pomoc rodzica. Szukając odpowiednich puzzli dla swojego dziecka warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Rozmiar elementów
 • Ilość elementów
 • Jakość wykonania (podatność na wyginanie, łamanie, precyzja cięcia i grubość elementów)
 • Doświadczenie dziecka w układaniu puzzli
 • Stopień trudności

Czy wspólne układanie puzzli jest ważne?

Budowanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem odbywa się na wiele różnych sposobów. Jednym z najwspanialszych jest wspólna zabawa. Układanie puzzli może pomóc maluchowi się rozwijać. Jest to również bardzo dobry sposób na naukę liter, cyfr, nazw kontynentów czy państw. Z punktu widzenia rodziców to nie tylko rozrywka, ale również wspaniały czas, który dziecko spędza poza elektronicznymi zabawkami.

Bardzo ważnym elementem wspólnych chwil przy puzzlach jest oznaczenie ról. Rodzic nie powinien układać ich za dziecko, może to negatywnie wpłynąć na pewność siebie naszego malucha. Dorośli powinni być oparciem malucha, służyć pomocą. Nauka i zabawa mogą iść ze sobą w parze i być świetnym sposobem na rozwój dziecka.

Fascynacja nowymi doznaniami, ekscytacja podczas układani, poznawanie nowych elementów otaczającego świata jest dla dziecka czymś niezastąpionym. Budując relację z najmłodszymi warto zadbać również o jego potrzeby. Pamiętajmy, przed zakupem odpowiednich puzzli sprawdź, czy odpowiadają one poziomowi twojego malucha. Źle dobrane puzzle mogą zniechęcić twojego maluszka i prowadzić do frustracji.