Dixit. Zasady gry, rozgrywka, zalety i wady gry
Dixit to idealna gra familijna, ponieważ jako jedna z niewielu nie obejmuje tak naprawdę żadnych ram wiekowych. Każdy będzie się przy niej świetnie bawić. W głównej mierze gra ta toczy się na zasadzie swobodnych skojarzeń, dzięki czemu cały czas wszyscy jej uczestnicy mogą świetnie się bawić. Wspólną cechą wszystkich kart Dixit jest to, że posiadają tajemnicze zdanie. Jednak tylko jedna wśród nich stanowi klucz rozwiązania.
Co zawiera zestaw gry planszowej Dixit?
Jednym z najważniejszych walorów Dixit są jej przepiękne ilustracje. W pudełku znajdują się 84 karty, 6 znaczników w różnych kolorach, 6 pionków – króliczków i sprytny tor punktacji. Samo pudełko gry jest jednocześnie planszą, na której za pomocą króliczków zaznaczamy naszą pozycję na niej. Faktycznie, pionki do gier planszowych prezentują się tutaj ciekawie.
Zasady gry Dixit i przebieg rozgrywki
Na początku Dixit uczestnicy otrzymują 6 kart. Każdy z graczy kolejno przyjmuje postać narratora, kiedy podczas swojej tury staje się na moment opowiadaczem bajki. Spośród posiadanych przez siebie 6 obrazków wybiera jeden i mówi zdanie, które nawiązuje do tego obrazka.
Przy układaniu tego zdania nie ma żadnych ograniczeń. Może ono zarówno stanowić pojedynczy wyraz, jak i dłuższą frazę. Kolejno, pozostali uczestnicy wybierają spośród swoich kart taką, która najlepiej oddaje to, co przed chwilą wypowiedział dany gracz. Karty te dostaje gracz opowiadający swoją bajkę i razem ze swoją kartą układa je na stole, uprzednio przetasowując je. Pozostali uczestnicy głosują, która karta należała do osoby opowiadającej bajkę. Jeśli nikt nie zgadnie bądź też zgadną wszyscy to bajarz dostaje 0 punktów.
Inne konfiguracje są odpowiednio nagradzane. Na przykład: jeżeli jedna lub kilka osób wskażą właściwą kartę to te osoby, jak i narrator otrzymują 3 punkty. Każdy gracz otrzymuje też punkt, jeśli ktoś wskazał jego kartę.
Po przyznaniu punktów kończy się runda i każdy z uczestników znowu dobiera karty tak, aby mieć ich 6.
Co potrzeba, żeby zwyciężyć w Dixit?
Żeby wygrać w Dixit przede wszystkim należy popisać się niebywałym sprytem i ogromną intuicją. Ważne bowiem jest to, aby wymyślone przez nas hasło nie było zbyt łatwe, gdyż wtedy jest większa szansa, że wszyscy je odgadną. I tak samo – nie można przedłożyć czegoś trudnego, ponieważ wówczas istnieje ryzyko, że nie zgadnie nikt.
Wady i zalety gry Dixit
Dixit to gra bajeczna. Już samo to jak wygląda nawiązuje do konwencji bajki. Na przykład, pionki do gry pod postacią króliczków robią niemałe wrażenie. Podczas całej rozgrywki będziemy świetnie się bawić, pobudzając naszą wyobraźnię. I to największy urok Dixit, gdyż świetnie sprawdza się w rozwoju abstrakcyjnego myślenia.
Dixit to gra, która zdobyła bardzo wiele pozytywnych recenzji i zwłaszcza wymienia się jej zalety. Przede wszystkim, podkreśla się kreatywność rozwiązań zastosowanych w Dixit. Niekwestionowaną zaletą gry są również oniryczne karty. Z uwagi na swój klimat nadają grze uroku. Wszystkie rozgrywki są przyjemne i skłaniają do myślenia.
Jeżeli chodzi o wady to często w recenzjach można napotkać na to, że mechanika gry jest niezrównoważona. Jeżeli raz nie dogoni się graczy to później może być trudno to zrobić.
Dodatki do Dixit – czy warto?
Do Dixit wyszło do tej pory bardzo wiele dodatków, co pozwala poszerzać podstawowe funkcje gry. Warto też podkreślić, że zasady gry są łatwe i mogą z nimi szybko oswoić się te osoby, które w nic nie grają. Jeżeli gracze są zaś wyrafinowani to mogą wymyślać coraz bardziej interesujące hasła przewodnie. Dixit to propozycja dla osób lubiących szybkie, przyjemne i proste gry.
Dla kogo Dixit?
Niewiele jest gier takich jak Dixit, które robią tak dobre wrażenie jeśli chodzi o grafikę. Duże, barwne i baśniowe karty przykuwają uwagę. To propozycja dla każdego, niezależnie od tego, czy w coś gra, czy nie. Im bardziej ktoś chce być kreatywny tym bardziej powinien zainteresować się właśnie taką formą rozgrywki. Dixit to gra, która zostaje w pamięci i do której bardzo chętnie się wraca. Dlatego jest tak polecana szerokiemu gronu odbiorców.