DIXIT – karciana gra w skojarzenia dla każdego

Dla miłośników gier, które można z łatwością spakować do torby na wakacje, gdyż nie wymagają pionków i planszy, producent gier planszowych Rebel ma wspaniałą propozycję. Jest nią karciana gra towarzyska Dixit. Do podstawowej rozgrywki potrzeba od trzech do sześciu osób i około pół godziny wolnego czasu. Zainteresowani? Zapraszamy w takim razie na krótką recenzję.

Co zawiera opakowanie Dixit?

Choć producent tej gry planszowej opisuje ją jako karcianą, już samo pudełko stanowi planszę, po której przemieszczają się pionki- króliki. Dzięki temu na bieżąco widać ich postęp, gdyż po każdej rundzie następuje podliczenie punktów i przemieszczenie pionków o odpowiednią ilość pól. Gra kończy się po przekroczeniu przez jednego z graczy pola z numerem 30. Kluczem do zabawy będą jednak 84 pięknie ilustrowane karty z obrazkami przedstawiającymi przeróżne,dość abstrakcyjne sceny i postaci. Do rozegrania wyśmienitej rozrywki w gronie przyjaciół lub rodziny wystarczą same karty, gdyż punktów można albo nie liczyć,albo spisać je na kartce papieru. Potrzebne będą tylko jeszcze znaczniki głosowania i można zaczynać grę!

Ogólne zasady Dixit

Dixit jest to gra w której każdy z graczy po kolei zostaje bajarzem i opowiada swoje skojarzenie do jednej z 6 kart, które ma w swojej ręce. Rzucając hasło może je zaśpiewać, zanucić, wypowiedzieć pojedyncze słowo, cytat – nie ma tu ograniczeń. Kluczem do sukcesu jest jednak stworzenie tak dobrze wyważonego hasła, aby ktokolwiek je zgadł, gdyż będzie to warte najwięcej punktów. Hasła odgadnięte przez wszystkich graczy lub przez żadnego nie dają niestety żadnego postępu w grze. Po usłyszeniu hasła pozostali gracze muszą wybrać spośród swoich kart w ręce taką, która w jak największym stopniu pasuje do opisu hasła bajarza, a następnie kładą ją zakrytą na stogrle. Wówczas bajarz zbiera wszystkie zakryte karty, przetasowuje je i układa na stole odkrywając. Od tego momentu, gracze przy pomocy swoich zakrytych znaczników głosowania wybierają, która z kart jest kartą położoną przez bajarza do jego hasła. Następnie bajarz ujawnia, która karta jest jego i rozpoczyna się przyznawanie punktów.

Punktacja w Dixit

Następuje moment w którym wkraczają pionki- króliki do gry. Zasady liczenia punktów są następujące:

  • jeśli skojarzenie było zbyt abstrakcyjne i nikt go nie zgadł: punkty otrzymują wszyscy gracze poza bajarzem;
  • jeśli hasło było zbyt proste i wszyscy gracze wskażą kartę bajarza również punkty otrzymują wszyscy gracze poza nim;
  • jeśli natomiast część osób wskaże kartę bajarza, a część inną kartę, która ich zdaniem lepiej obrazowała hasło- wówczas osoba kładąca tą kartę dostaje dodatkowe punkty!

Jak widać zasady gry są bajecznie proste, choć warto także przemyśleć swoją strategię i dobrze dobierać hasła, tak aby nie były one ani zbyt oczywiste, ani zbyt trudne.

Dixit – dodatki do gry

Producent gier planszowych Rebel po spektakularnym sukcesie Dixit w 2014 postanowił wyprodukować serię dodatków, zawierających dodatkowe karty. Dzięki temu rozgrywka może być dłuższa i ciekawsza, a my możemy cieszyć się co jakiś czas nowymi,pięknie ilustrowanymi kartami.