Czego jeszcze nie wiemy o puzzlach?

Już od najmłodszych lat poznajemy jedną z najstarszych rozrywek na świecie – puzzle. Wraz z nimi dojrzewamy, dorastamy, wychowujemy nasze dzieci i starzejemy się. W każdym wieku, możemy świetnie się bawić układając duży obrazek z mniejszych fragmentów o różnych, dopasowanych do siebie kształtach. Ale w dzisiejszych czasach puzzle to już nie tylko kartonowa zabawka. Czego jeszcze nie wiemy o puzzlach?

Historia puzzli

Początki układanek sięgają lat 60 tych XVII wieku, kiedy to europejscy twórcy map z drewna, pokroili je na mniejsze fragmenty. Ostatecznie jednak za twórcę pierwszych puzzli jest uznawany John Spilsbury- londyński grawer i również kartograf, który w 1967 roku, aby ułatwić naukę geografii naklejał drukowane mapy na drewniane deski i rozcinał je wzdłuż granic państw. Ta forma nauki jest popularna do dziś dzień i rozprzestrzeniła się po całej Anglii także do nauki innych przedmiotów. Rozpoczęto produkcję puzzli również dla dorosłych, które przedstawiały ówczesne wydarzenia lub osobistości. układanki poza wyspami brytyjskimi stały się popularne w XIX wieku, kiedy zaczęto używać również pił do wycinania dokładniejszych elementów.

Z czasem zaczęto wykrawać wymyślne kształty poszczególnych elementów układanki, przez co puzzle stawały się trudniejsze do ułożenia. Do popularyzacji puzzli przyczyniła się przede wszystkim ich masowa, mechaniczna produkcja, która obniżyła koszty ich powstawania.

Puzzle to tysiące możliwości

Gdyby pierwsi twórcy układanek zobaczyli dzisiejsze puzzle i możliwości jakie dają, z pewnością by nie uwierzyli jak -można powiedzieć ich prosty pomysł na naukę- przerodził się w jedną z najpopularniejszych rozrywek na świecie. W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór rodzaju puzzli: od tradycyjnych kartoników, po drewniane, magnetyczne, piankowe, trójwymiarowe, tworzące najróżniejsze konstrukcje przestrzenne aż po puzzle dostępne online! Najczęściej składają się z od 500 do 2000 elementów, choć dla dzieci można znaleźć już od dwóch sztuk.

Co ciekawe, największe seryjnie wyprodukowane puzzle zawierają ponad 32 tysiące elementów! Poszczególne układanki różnią się między sobą zarówno strukturą, a także oczywiście nadrukiem, którym może być wszystko! Najchętniej układane są charakterystyczne budowle i cuda natury, ale także zwierzęta, postaci z bajek czy też nasze własne fotografie.

Puzzle – zalety

Puzzle zostały stworzone, aby pomagać w nauce i tak też dzieje się do dziś. Wciąż można znaleźć je w przedszkolach, szkołach czy ośrodkach kulturowych, gdzie w ciekawy sposób mają pomóc przyswoić nam wiedzę, nawet tą trudną do zapamiętania. Z powodzeniem pomagają w nauce geografii, historii i wszelkiego rodzaju map. Świetnie sprawdzają się w muzeach i innych galeriach, gdzie w sposób interaktywny można zachęcić zwiedzającego do zgłębienia tematyki danej wystawy.

Poprzez swoje przepiękne kształty i nadrukowane obrazki, są w stanie zainteresować nawet tych najbardziej opornych do nauki. Są również doskonałym narzędziem do rehabilitacji ludzi z niepełnosprawnych umysłowo czy też cierpiących na zaburzenia psychiczne lub powracających do zdrowia po wszelakiego rodzaju wypadkach. Wspaniale uspokajają i wypełniają w sposób wartościowy czas. Doskonale łączą pokolenia, gdyż aby móc je składać nie ma ograniczeń wiekowych! Będą one równie ciekawe dla przedszkolaka, jak i dla emeryta.

Ponadto świetnie sprawdzają się jako układanki reklamowe, które właśnie poprzez zabawę i ciekawą grafikę prezentują klientom usługę czy produkt na sprzedaż. Puzzle same w sobie, doskonale ćwiczą w nas funkcje poznawcze, rozwijają naszą pamięć, a także wzmacniają umiejętności współpracy oraz uczą nas skupienia na zadaniu i dążeniu do celu. Dodatkowo puzzle trójwymiarowe oraz te skonstruowane specjalnie dla najmłodszych uczą nas zdolności manualnych.

Ostatecznie puzzle czy układanki reklamowe to doskonały prezent, który z pewnością nikogo nie znudzi zbyt szybko, a będzie można z niego korzystać latami!