Cabernet Sauvignon – Poznaj świat win – część 1

Wielu z nas lubi wypić sobie winko raz na jakiś czas. Czy to z przyjaciółmi otworzyć butelkę do kolacji, na wakacjach w Hiszpanii karton wina na plaży czy też otrzymane w prezencie eleganckim opakowaniu na alkohol. Każdy powód i forma jest dobra, ale niekażde wino będzie pasowało do tej samej okazji. Dlatego też, dla osób starających się bardziej zgłębić temat wina stworzyliśmy cykl w którym będziemy poznawać poszczególne szczepy win: ich dominujące smaki, pochodzenie oraz z czym je łączyć.

Cabernet Sauvignon – informacje ogólne

Nasze zestawienie nie mogło być rozpoczęte żadnym innym winem niż Cabernet Sauvignon. Jest to najbardziej popularny i najbardziej rozpowszechniony szczep czerwonego wina. Nazywany jest królem win, ze względu na swoją elegancję, siłę, a przy okazji uniwersalny charakter. Pochodzi z dobrze znanego francuskiego regionu Bordeaux z około XVII wieku. Ze względu na swój “ugodowy charakter” jest on uprawiany we wszystkich zakątkach świata. Jest łatwy do uprawy w różnych warunkach, niezbyt wymagający co do gleby, odporny na mroźne zimy i późno pączkujący. Najlepiej jednak się czuje na suchej, przepuszczalnej glebie i wymaga dużo słońca, aby osiągnąć odpowiednią dojrzałość. Aby wino z tej odmiany było wysokiej jakości, należy kontrolować rozwój krzaków poprzez zdecydowane przycinania liści i gałęzi w sezonie dojrzewania gron.

Występowanie Cabernet Sauvignon

Najlepsze cabernet sauvignon można znaleźć we Włoszech, Hiszpanii, Chile, Argentynie, RPA, Australii i Kalifornii. Lżejsze odmiany owocowo- czekoladowe powstają w Ameryce Południowej, natomiast te bardziej słodko- alkoholowe, z nutą eukaliptusa oczywiście w Australii.

Produkcja Cabernet Sauvignon

Produkcję rozpoczyna się od podjęcia decyzji o kompozycji wina, a następnie o momencie kupażowania: przed, podczas czy po fermentacji.

Jak pisaliśmy wyżej, jagody cabernet sauvignon są bardzo małe, z grubą skórką. W konsekwencji wysoka zawartość fenolowych związków aromatycznych i garbników ma duży wpływ na strukturę i smak wina. Zwłaszcza gdy moszcz jest w długim kontakcie ze skórkami przed fermentacją. Tradycyjnie w Bordeaux  grona były macerowane przez trzy tygodnie, czego efektem było wino pełne tanin i smaku, potrzebujące wieloletniego dojrzewania. Zaczęto jednak skracać okres maceracji nawet do kilku dni, tak aby szybciej uzyskać efekt końcowy, co jednak zmniejsza ekstrakcję garbników.  Po maceracji moszcz cabernet jest fermentowany w temperaturze do 30 °C. Wpływa to na postać wina: przy wyższych temperaturach  osiąga bardziej głęboki kolor i więcej składników aromatycznych, przy niższych smak jest bardziej owocowy.

Jeśli winiarze decydują się nie skracać długości okresu maceracji, w celu osiągnięcia możliwie intensywnego koloru i smaku, mogą obniżyć poziom tanin poprzez starzenie w beczkach dębowych.  Pozwala ono na lekkie utlenienie wina, łagodzące ostrość garbników. Charakterystyczną cechą cabernet sauvignon jest jego dobra kompozycja z zapachami dębu, podczas fermentacji bądź leżakowania w beczkach. Drzewne smaki uzupełniają także typowe dla odmiany smaki:czarnej porzeczki i tytoniu.

Jak pachnie i smakuje Cabernet Sauvignon?

Charakteryzuje się łatwo rozpoznawalnym aromatem czarnych porzeczek, wiśni, śliwki a także mięty i eukaliptusa. Wyczujemy tu także nuty paprykowe – od surowej, przez duszoną aż po przyprawę w proszku. Owoce zawierają bardzo dużo pestek w stosunku do miąższu,  a to sprawia, że wino wytworzone tylko z Cabernet Sauvignon jest wysoce taniczne i ostre. Dlatego też jest ono często mieszane z innymi odmianami, aby zwiększyć jego łagodność i złożoność. Typowe połączenia występują z Merlot lub Cabernet Franc, Shiraz, Malbec czy Petite Verdot.

Z czym najlepiej podać Cabernet Sauvignon?

Dostaliście Cabernet Sauvignon w eleganckim opakowaniu i nie wiecie do jakich potraw będzie najlepiej pasował? Wysoka zawartość tanin oraz bogaty, owocowy smak, znaczący poziom alkoholu oraz wpływ dębowej beczki sprawiają, że idealnie będzie smakował w towarzystwie tłustych mięs, ciężkich sosów oraz z jagnięciną i dziczyzną. Wysmażone steki oraz grillowane mięsa, jak również dania z dodatkiem cykorii najlepiej współgrają z tą odmianą i zdecydowanie nie tracą w tym towarzystwie, bo dania te doskonale podkreślą walory wina. Polecany jest również do dań oraz deserów na bazie gorzkiej czekolady. Pasuje również do wyrazistych ostrych serów, zwłaszcza jak appenzeller, francuskiego mimolette, angielskiego cheddara i włoskiego parmezanu.